Nowe przeciwwskazania do stosowania leku CellCept

FARMAKOTERAPIA

Autor: URPL/ rynekaptek.pl   10-11-2015, 13:32

Nowe przeciwwskazania do stosowania leku CellCept

Producent leku zaleca wzmocnienie zaleceń dotyczących zapobiegania ciąży podczas stosowania produktu CellCept (mykofenolanu mofetylu; prolek kwasu mykofenolowego). Jeśli do niej dojdzie, jest ryzyko wystąpienia poronień.

Mykofenolan jest substancją o silnym działaniu teratogennym u ludzi, wykazującym w przypadku narażenia na niego w czasie ciąży zwiększone ryzyko wystąpienia samoistnych poronień i wad wrodzonych.

Dlatego do ChPL dodano nowe przeciwwskazania:
- produktu nie należy stosować w ciąży, chyba że nie ma odpowiedniej alternatywnej metody leczenia stosowanej, aby zapobiec odrzucaniu przeszczepu;

- produkt nie należy podawać kobietom w wieku rozrodczym, które nie stosują metod antykoncepcyjnych o wysokiej skuteczności;

- nie należy rozpoczynać leczenia produktem CellCept u kobiet w wieku rozrodczym bez przedstawienia wyniku testu ciążowego, przeprowadzonego w celu wykluczenia niezamierzonego stosowania produktu w ciąży.

Lekarz powinien upewnić się, że kobiety i mężczyźni przyjmujący mykofenolan zdają sobie sprawę z ryzyka szkodliwego wpływu na dziecko, z konieczności stosowania skutecznej antykoncepcji oraz konieczności natychmiastowej konsultacji z lekarzem, jeśli jest podejrzenie ciąży.

Kobiety w wieku rozrodczym powinny stosować jednocześnie dwie skuteczne metody antykoncepcji przed rozpoczęciem leczenia mykofenolanem w trakcie leczenia i przez 6 tygodni po jego zakończeniu.

Pacjenci nie powinni również oddawać krwi podczas leczenia lub przez co najmniej 6 tygodni po zaprzestaniu stosowania leku. Dodatkowo mężczyźni nie powinni oddawać nasienia w trakcie leczenia lub w ciągu 90 dni po zaprzestaniu zastosowania mykofenolanu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH