Nowe terapie w zaawansowanym raku płuca

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP Nauka w Polsce/rynekaptek.pl   06-10-2014, 10:43

Skojarzenie nowego leku z chemioterapeutykiem pozwala o ponad 12 miesięcy wydłużyć życie chorych z najczęstszą odmianą zaawansowanego raka płuc. To ponad dwa miesiące dłużej niż przy stosowaniu tylko chemioterapii - poinformowali specjaliści podczas kongresu onkologicznego ESMO w Madrycie.

Nowa terapia otrzymała już pozytywną opinię Komitetu ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi (Committee on Medicinal Products for Human Use - CHMP) należącej do Europejskiej Agencji Leków (EMA). Wkrótce powinna zostać zarejestrowana do użycia w praktyce klinicznej w Unii Europejskiej. Przeznaczona jest do leczenia gruczołowego raka płuc, najczęściej występującej odmiany niedrobnokomórkowego raka płuca.
 
Prof. Filippo de Marinis z Europejskiego Instytutu Onkologicznego w Mediolanie powiedział, że są dwa rodzaje raka płuca. Najczęściej występuje rak niedrobnokomórkowy, na który przypada aż 85 proc. zachorowań na nowotwory płuca. Pozostałe 15 proc. stanowią tzw. drobnokomórkowe raki płuca. Wśród nowotworów niedrobnokomórkowhych 40-50 proc. przypadków stanowią gruczolakoraki (adenomacarcinoma). Na drugim miejscu w tej grupie chorych jest tzw. płaskonabłonkowy rak płuca, na który choruje 20-40 proc. pacjentów.
 
Śmiertelność wszystkich nowotworów złośliwych płuc jest ogromna. Przypada na nie aż 19 proc. zgonów powodowanych przez choroby nowotworowe. Z danych Krajowego Rejestru Nowotworów dotyczących płaskonabłonkowego raka płuca dotyczących okresu od 2003 do 2005 r. wynika, że w Polsce rok po wykryciu raka płuca nadal żyło 35 proc. mężczyzn oraz 42 proc. kobiet. Pięcioletnie przeżycia uzyskiwano wtedy u zaledwie 12 proc. mężczyzn i 17 proc. kobiet. Podobnie jest w całej Unii Europejskiej.
 
Powodem tak małej skuteczności jest późne wykrycie choroby. W chwili postawienia diagnozy aż trzy czwarte przypadków jest już w najbardziej zaawansowanym IV stadium rozwoju. Ci pacjenci zwykle nie mają już szans na wyleczenie, można im jedynie przedłużyć życie. „Ogromny sukces jest, gdy uda się je wydłużyć choćby o kilka miesięcy” – podkreślił prof. Marinis.
 
Specjalista wyjaśnił, że w leczeniu zaawansowanego gruczołowego raka płuca lekiem pierwszego rzutu od wielu lat jest docetaksel, lek przeciwnowotworowy otrzymywany z igieł cisu pospolitego. Niestety, po użyciu tego preparatu często dochodzi do nawrotu choroby. Lepsze efekty daje dołączenie do niego terapii celowanej.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH