Nowe wyniki badania SHIFT (iwabradyna vs. placebo): lek poprawia jakość życia

FARMAKOTERAPIA

Autor: LJX/rynekaptek.pl   06-06-2011, 14:08

Analiza najnowszych danych z badania dotyczącego zachorowalności i umieralności na przewlekłą niewydolność serca dowodzi, że iwabradyna, która selektywnie obniża częstość akcji serca, znacząco poprawia jakość życia chorych na przewlekłą niewydolność serca.

Nowe dane z badania SHIFT zostały po raz pierwszy przedstawione 22 maja na Kongresie Niewydolności Serca 2011 w Goeteborgu.

Badaniem jakości życia SHIFT objęto 1944 pacjentów z przewlekłą niewydolnością serca w 24 krajach. Uczestników losowo podzielono na dwie grupy, które oprócz standardowego leczenia stosowanego w tej chorobie otrzymywały iwabradynę  lub placebo.

Jakość życia  oceniano w okresie dwóch lat przy użyciu kwestionariusza oceny kardiomiopatii KCCQ (Kansas City Cardiomyopathy Questionnaire). W kwestionariuszu KCCQ, który pacjent wypełnia samodzielnie, ocenia się różne aspekty codziennego życia, w tym ograniczenia fizyczne, nasilenie objawów, efektywność funkcjonowania oraz kontakty z innymi ludźmi, u chorych z przewlekłą niewydolnością serca.

Na przewlekłą niewydolność serca cierpi w Europie 15 mln osób (2-3% całej populacji). Choroba jest związana z upośledzeniem funkcji serca, które nie jest w stanie zapewnić właściwego krążenia zgodnie z zapotrzebowaniem organizmu (zaburzenie zdolności serca do pompowania kwi).
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH