Nowe związki w walce z rakiem nominowane do Podlaskiej Marki Roku 2014

FARMAKOTERAPIA

Autor: polskamarka.pl / rynekaptek.pl   05-03-2015, 11:23

Nowe związki w walce z rakiem nominowane do Podlaskiej Marki Roku 2014

Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku i Instytutu Chemii Organicznej PAN odkryli grupę związków chemicznych, które mogą być lekiem na raka.

W badaniach biologicznych, lepiej niż obecne na rynku preparaty, nowe związki radzą sobie z usuwaniem komórek nowotworowych.

W realizacji naukowego projektu brali m.in. udział profesorowie Anna i Krzysztof Bielawscy z Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej  Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Ich praca nominowana została do Podlaskiej Marki Roku 2014.

Przedmiotem wynalazku są związki wykazujące silne właściwości cytotoksyczne oraz działające jako inhibitory istotnych w procesach nowotworowych enzymów: topoizomerazy I i II. Wyróżniają się one większą cytotoksycznością w stosunku do komórek nowotworowych w porównaniu z powszechnie stosowanymi lekami przeciwnowotworowymi takimi jak: etopozyd, pochodne kamptotecyny, cispatyna, czy też melfalan.

Jednocześnie charakteryzują się niską toksycznością w stosunku do komórek prawidłowych. Mogą więc stanowić nowe, skuteczniejsze narzędzie w walce z nowotworami, zarówno jako samodzielne leki lub też w terapii skojarzonej. Ze względu na oddziaływanie z topoizomerazami, których nadmierna ekspresja towarzyszy procesom nowotworowym otrzymane związki mogą być również cennymi markerami w diagnostyce laboratoryjnej.

Więcej:  podlaskamarka.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH