Nowoczesna insulinoterapia trudno dostępna dla pacjentów z cukrzycą

FARMAKOTERAPIA

Autor: gazetalekarska.pl/rynekaptek.pl   21-07-2016, 11:14

Nowoczesna insulinoterapia trudno dostępna dla pacjentów z cukrzycą Nadal bardzo słabo w Polsce rozwinięta jest edukacja w zakresie leczenia chorych na cukrzycę

Potrzeby pacjentów z cukrzycą są wciąż niezaspokojone. Nowoczesny preparat insuliny, w krajach Europy Zachodniej stosowany już od dłuższego czasu, w Polsce uznawany jest jako najnowocześniejszy, oznacza to, że skuteczna, powodująca mniej skutków ubocznych terapia nie jest dostępna dla wszystkich chorych.

Cukrzyca typu 2, może wynikać z różnych powodów: może być elementem nadwagi, niedoboru insuliny, insulinooporności, może też wynikać z defektu inkretynowego.

Nie ma jednak optymalnego leczenia dla wszystkich chorych. Wszystko zależy w jakim stopniu u pacjenta rozwinęła się cukrzyca.

- Są pacjenci, którym wystarcza jeden zastrzyk insuliny i są pacjenci, którzy muszą brać insulinę do każdego posiłku i długodziałającą insulinę na noc. Wówczas zdecydowanie preferujemy stosowanie analogów długodziałających – mówi dr hab. n. med. Leszek Czupryniak z Kliniki Chorób Wewnętrznych i Diabetologii WUM.

Różnica między leczeniem cukrzycy insuliną ludzką, a analogową jest bardzo wyraźna.

- Leczenie insuliną ludzką wiąże się z większym prawdopodobieństwem przyrostu masy ciała i niedocukrzeniami. Insuliny analogowe zmniejszają to ryzyko, a nowe leki – leki inkretynowe podawane w zastrzykach, często o sile działania takiej jak insulina, niwelują to ryzyko zupełnie, więc także ich potrzebujemy. Można tu dla przykładu przytoczyć sytuację, kiedy do budowy domu możemy użyć gliny, cegły tradycyjnej, płyty betonowej albo bloczków wysoko izolujących. – dodaje dr Czupryniak.

Według doktora plan refundacji leczenia powinien wyglądać w ten sposób, że nawet jeśli zapadnie decyzja o rozpoczęciu leczenia chorego insuliną ludzką, to w sytuacji, gdy zastosowanie insulinoterapii analogowej okaże się dla pacjenta niezbędne, dostęp do nowoczesnej i skutecznej metody powinien być natychmiastowy. Tak jednak nie jest.

- Chorzy mają bezpłatny lub minimalnie płatny dostęp do insulin ludzkich. Insuliny analogowe, jeśli nawet są refundowane, a nie są refundowane dla wszystkich chorych, to są droższe.

Za właściwy dla siebie lek, pacjent musi płacić więcej niż za tradycyjny środek. Jak tłumaczy dr Czupryniak, jest to istotna bariera w dostępie pacjentów do optymalnego dla nich modelu leczenia.

Dodaje, że nie bez znaczenia są tworzone sztuczne ograniczenia w przepisywaniu analogów insuliny.

- Chory musi spełniać konkretne kryteria, żeby uzyskać refundację analogów insuliny, chociaż i tak są one refundowane jedynie na poziomie 70%.

Więcej: http://www.gazetalekarska.pl/

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH