Nowoczesna szczepionka przeciw KZM. 40 lat minęło

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   21-03-2016, 08:16

Nowoczesna szczepionka przeciw KZM. 40 lat minęło

Mija 40 lat od rozpoczęcia produkcji pierwszej nowoczesnej szczepionki przeciw wirusowi kleszczowego zapalenia mózgu (KZM).

KZM jest ostrą chorobą zakaźną centralnego układu nerwowego, która może mieć trwałe następstwa neurologiczne, w tym porażenie, a nawet prowadzić do zgonu.

- W 90 proc. przypadków zakażenia wirusem KZM mijają samoistnie. Ciężki przebieg choroby, z zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych częściej obserwuje się u osób starszych, oraz u osób z obniżoną odpornością, np. osoby po przeszczepie narządu leczone immunosupresyjne, czy osoby leczone na reumatoidalne zapalenie stawów - wyjaśniła prof. Joanna Zajkowska z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

KZM jest wywoływane przez wirusa z rodzaju Flawiwirusów, roznoszonego przez kleszcze. Należą tu również: wirus wywołujący dengę oraz wirus żółtej gorączki (żółtej febry).

Według Światowej Organizacji Zdrowia, KZM występuje w krajach środkowej, wschodniej i północnej Europy, w północnych Chinach, Mongolii i na terenie Federacji Rosyjskiej (np. Syberia).

Jak wyjaśniła prof. Zajkowska, w Polsce ryzyko zachorowania na KZM jest rozłożone nierówno. Największe jest w północno-wschodniej części kraju - np. w województwie podlaskim oraz na południu.

- Co roku rejestrujemy ok. 200 przypadków KZM. Są to wyłącznie przypadki rozpoznane i potwierdzone. Dlatego, faktyczna liczba zakażeń wirusem może być większa - oceniła.

Dodała, że w niektórych latach liczba przypadków rośnie do ok. 300. Podobne statystyki dotyczą też naszych sąsiadów, jak Litwa, Łotwa, Białoruś, a najwięcej zachorowań mają Czesi.

Szczepionkę opracował wirusolog prof. Christian Kunz z Uniwersytetu Wiedeńskiego. Jej produkcja ruszyła w 1976 r. w Orth nad Dunajem (pod Wiedniem).

Wcześniejsza szczepionka przeciw KZM powstała w 1937 r. w byłym Związku Radzieckim, gdzie wiosną i latem wybuchały ogniska choroby. Była ona jednak produkowana na bazie wirusów z mózgów myszy i powodowała wiele reakcji niepożądanych. Szczepionkę austriacką zaczęto produkować na bazie wirusów namnażanych w komórkach zarodków kurzych, a następnie dezaktywowanych.

W 1994 r. pojawiła się druga szczepionka na KZM, także chroniąca przed trzema typami wirusa, w tym wszystkimi, które występują w Europie oraz syberyjskim i dalekowschodnim.

Według prof. Zajkowskiej obie szczepionki są podobne pod względem skuteczności i schematu dawkowania - trzeba przyjąć trzy dawki, a następnie doszczepić się jedną dawką po trzech latach, a później co pięć lat.

Na KZM nie ma na razie żadnej specyficznej i skutecznej terapii. Chorobę leczy się objawowo. Dokładnie odwrotnie jest z boreliozą, innym zakaźnym schorzeniem przenoszonym przez kleszcze, na które z kolei brak szczepionki.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH