Nowoczesne postacie leków - tabletka tabletce nierówna (1)

FARMAKOTERAPIA

Autor: Luiza Jakubiak/rynekaptek.pl   07-09-2011, 22:28

Nowoczesne postacie leków - tabletka tabletce nierówna (1)

By lek mógł skutecznie działać, powinien być prawidłowo przepisany, prawidłowo wydany i prawidłowo przyjęty przez pacjenta.Farmaceuta może poinformować chorego o kupionym przez niego produkcie, chroniąc go w ten sposób przed potencjalnymi działaniami niepożądanymi z powodu nieprawidłowego przyjęcia leku.Lek składa się z substancji leczniczej i substancji pomocniczych, które nadają tej substancji odpowiednią postać. Drogi podania leku są różne. Najczęściej mamy doczynienia z drogą dojelitową (np. płyny, syropy, tabletki). Leki można także podawać do jam ciała (globulki i czopki), w postaci wziewnej, stosowanej głównie w zapaleniach górnych dróg oddechowych, w formie pozajelitowej, przezskórnej oraz w postaci narządowej terapii celowanej, dotyczącej głównie chorób przeciwnowotworowych.Wybór drogi podania zależy w głównej mierze od jednostki chorobowej pacjenta. Zaś wybór opracownia technologicznego postaci leku zależy od właściwiości fizykochemicznych substancji leczniczych.

Rewolucja farmakologiczna

Praktycznie do lat 70. XX wieku postęp w dziedzinie medycyny oznaczał wprowadzenie nowej substacji farmakologicznie aktywnej. Jednak często okazywało się, że mimo doskonałych wyników laboratoryjnych badania postaci leku, jego działania farmakologicznego, wejście leku na rynek oznaczało porażkę dla wytwórcy. Przy masowym stosowaniu leku przez pacjentów okazywało się, że korzyści są względnie małe w porówaniu do działań niepożądanych po tym leku.Przełom nastąpił w latach 70. ubiegłego wieku wraz z rozwojem farmakokinetyki. Dzięki tej nauce badacze mogli stwierdzić, co dzieje się z substancją leczniczą po podaniu do ustroju. Równocześnie wprowadzono do farmacji wielkocząsteczkowe polimery, głównie polimery błonotwórcze. 

Do farmakoterapii zaczęły wchodzić stare związki farmakologicznie aktywne, ale w nowych postaciach, znacznie bezpieczniejszych.Dostępność biologiczna
Najbardziej wygodną i najczęściej stosowaną postacią leku są nadal tabletki. Powodują to względy terapeutyczne, technologiczne i ekonomiczne. 

Lek to związek chemiczny, który podany do ustroju wywiera określone działanie farmakologiczne - zamierzone lub nie. Każdy związek chemiczny ma określone właściwości: rozpuszczalność czy trwałość. 

Ma to szczególne znaczenie w sytuacji, gdy lek ma zakres globalny: jest wytwarzany w jednym miejscu, a może być stosowany w innym, o odmiennym klimacie i warunkach.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH