Nowotwór układu chłonnego: to diagnoza - nie wyrok

FARMAKOTERAPIA

Autor: LJX/rynekaptek.pl   02-06-2011, 10:17

Na nowotwór układu chłonnego mogą zachorować osoby w każdym wieku, jednak najczęściej atakuje on osoby dorosłe, między 45. a 60. rokiem życia.

Nowotwory układu chłonnego mogą być skutecznie leczone, gdy choroba zostanie rozpoznana we wczesnym stadium. Tymczasem brak charakterystycznych dla chłoniaka objawów powoduje, że nowotwór wykrywany jest często przypadkowo, podczas badań wykonywanych z powodu innych dolegliwości. Podobnie jest w przypadku innego nowotworu układu chłonnego - przewlekłej białaczki limfatycznej. Choroba ta często jest wykrywana podczas rutynowych badań kontrolnych krwi.

Na skuteczność terapii ogromny wpływ ma nie tylko jej wczesne rozpoznanie, ale również psychiczne nastawienie pacjenta oraz jego najbliższych. Dlatego tak ważna jest umiejętność wspierania osoby chorej w trudnym procesie psychicznej akceptacji nowotworu oraz walce z chorobą.

Do najczęściej występujących nowotworów układu chłonnego zaliczane są chłoniaki nieziarnicze, które zajmują 6. miejsce wśród nowotworów pod względem częstości występowania, a szacunkowa liczba nowych zachorowań wynosi ok. 8 000 rocznie.

Istnieje kilkadziesiąt rodzajów chłoniaków nieziarniczych o różnym stopniu zagrożenia dla chorego, które dzielimy na nowotwory o dynamicznym przebiegu oraz rozwijające się powoli i charakteryzujące się łagodnym przebiegiem. Do takich chłoniaków zaliczamy przewlekłą białaczkę limfocytową.

CLL jest najczęstszym typem białaczki występującej u osób dorosłych – stanowi około 25–30% wszystkich postaci białaczki. Przewlekła białaczka limfocytowa najczęściej (u 70-80% pacjentów) jest rozpoznawana u osób powyżej 55 roku życia. W początkowym okresie choroba przebiega bezobjawowo i wykrywana jest przypadkowo podczas rutynowych badań krwi.

Jak nie przeoczyć objawów nowotworu układu chłonnego i Jak poradzić sobie w sytuacji, gdy choroba nowotworowa pojawi się w naszej rodzinie będą wyjaśniać specjaliści ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie podczas wykładu dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku Politechniki Krakowskiej. Organizatorem wykładu jest  Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych na Chłoniaki „Przebiśnieg”, wspierane przez firmę Roche Polska.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH