Nowy biomarker reumatoidalnego zapalania stawów?

FARMAKOTERAPIA

Autor: Maciej Chałubiński/rynekaptek.pl   05-10-2011, 14:04

Wśród immunologicznych markerów reumatoidalnego zapalenia stawów oznaczanych w surowicy krwi bardzo ważną rolę odgrywa czynnik reumatoidalny (RF) oraz przeciwciała anty-cytrulinowe (a-CCP). Według japońskich naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Kurume kolejnym markerem może stać się rozpuszczalny receptor interleukiny-18 alfa (sIL-18Rα).

Autorzy badania postawili pytanie czy istnieje związek między rozpuszczalnym receptorem IL-18 (sIL-18Rα) a reumatoidalnym zapaleniem stawów. Dodatkowo ocenili wartość diagnostyczną sIL-18Rα dla tej choroby.

Do badania zakwalifikowano 145 chorych na reumatoidalne zapalenie stawów i 6 pacjentów z rozpoznaną chorobą Stilla (postać młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów występująca również u dorosłych). Do grupy porównawczej włączono 39 chorych z układowym toczniem rumieniowatym (SLE) i 31 pacjentów cierpiących na chorobę zwyrodnieniową stawów.

Grupę kontrolną stanowiło 67 osób zdrowych, u których nie rozpoznano żadnej z powyższych chorób. W surowicy krwi pacjentów oznaczono stężenia rozpuszczalnego sIL-18Ra, poziom przeciwciał klasy IgM, czynnik reumatoidalny (RF) i przeciwciała anty-CCP, jak również cytokiny charakterystyczne dla przewlekłych procesów zapalnych - interferon-γ, interleukinę-13 i interleukinę-18.  

Wyniki badania wykazały, że zarówno reumatoidalne zapalenie stawów, jak i choroba Stilla były silnie związane z podwyższonym stężeniem sIL-18Rα. W surowicy krwi tych chorych poziom sIL-18Rα wynosił odpowiednio 186.0 ± 33.5 ng/ml oraz 98.2 ± 8.9 ng/ml i był istotnie wyższy w porównaniu z grupą kontrolną (52.3 ± 8.5 ng/ml). Co ciekawe, był on również wyższy, niż w grupie pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawów (38.6 ± 5.4 ng/ml) i układowym toczniem rumieniowatym (SLE) (44.6 ± 3.2 ng/ml) - zaburzeniem o charakterze autoimmunologicznym.

Stężenia wymienionych wcześniej cytokin prozapalnych w surowicy krwi były istotnie wyższe u chorych na reumatoidalne zapalenie stawów i chorobę Stilla, niż w grupach porównawczych i w grupie kontrolnej. Dodatkowo analiza krzywej ROC-AUC wykazała potencjalną wartość diagnostyczną sIL-18Rα dla rozpoznawania reumatoidalnego zapalenia stawów.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH