Nowy lek antymalaryczny nadzieją dla zagrożonych chorobą

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   19-06-2015, 10:59

Nowy lek antymalaryczny nadzieją dla zagrożonych chorobą

Pojedyncza dawka związku o nazwie DDD107498 mogłaby leczyć chorych na malarię, nawet spowodowaną przez zarodźce oporne na dotychczas stosowane leki - informuje „Nature”.

Zidentyfikowanie nowego potencjalnego leku było możliwe dzięki współpracy University of Dundee’s Drug Discovery Unit (DDU) oraz fundacji Medicines for Malaria Venture (MMV). Od roku 2009 sprawdzono około 4 700 związków chemicznych, a te, które zabijały pasożyty zakwalifikowano do dalszych badań. Obecnie prace są na tyle zaawansowane, że firma farmaceutyczna uzyskała prawo do ewentualnej komercjalizacji leku – o ile badania kliniczne zakończą się sukcesem.

Jak wyjaśnił kierujący zespołem prof. Ian Gilbert z uniwersytetu w Dundee, podawanie DDD107498 może zarówno leczyć malarię (przy czym wystarczyłaby jedna dawka, co ułatwia skuteczne leczenie), jak i chronić przed zarażeniem przez komary oraz zapobiegać przenoszeniu pasożytów z krwioobiegu osób chorych do organizmu komara. Jego skuteczność wynika z mechanizmu działania zupełnie odmiennego niż w przypadku dotychczas stosowanych czy badanych leków – utrudnia, bowiem zarodźcowi malarii wytwarzanie białek i działa na różne stadia rozwojowe.

Dr David Reddy, który kieruje fundacją MMV zaznaczył, że malaria wciąż zagraża niemal połowie populacji świata – i to tej połowie, którą najmniej stać na leczenie. Wprowadzenie nowego leku pozwoliłoby nie tylko leczyć chorych, ale i chronić zagrożone populacje przed malarią.

Nowe leki są pilnie potrzebne, ponieważ dotychczas stosowane tracą skuteczność. Zarodźce malarii coraz bardziej się na nie uodparniają – zwłaszcza te występujące na granicy indyjsko – birmańskiej. Jest kwestią czasu, kiedy bardzo oporne szczepy dotrą do szczególnie narażonej populacji Afryki.

Jak wynika z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w roku 2013 odnotowano 200 milionów przypadków malarii oraz 584 000 zgonów z jej powodu. Większość ofiar śmiertelnych stanowiły dzieci poniżej 5. roku życia oraz ciężarne kobiety.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH