Nowy preparat złożony w tabletce przeciwko HCV wchodzi na rynek

FARMAKOTERAPIA

Autor: LJX/ rynekaptek.pl   03-08-2016, 14:06

Nowy preparat złożony w tabletce przeciwko HCV wchodzi na rynek Nowy lek przeciwko WZW typu C

Komisja Europejska wydała pozwolenie na dopuszczenie do obrotu produktu leczniczego Zepatier (elbaswir i grazoprewir) firmy MSD wskazanego w leczeniu przewlekłego zakażenia WZW C - informuje MSD w komunikacie prasowym.

Lek może być podawany z rybawiryną lub bez i stosowany w leczeniu przewlekłego zapalenia wątroby wywołanego genotypem 1 lub 4 wirusa HCV u osób dorosłych.

Zepatier to stosowany raz na dobę preparat złożony w tabletce, zawierający inhibitor NS5A elbaswir (50 mg) i inhibitor proteazy NS3/4A grazoprewir (100 mg).

W badaniach klinicznych z lekiem wzięło udział ok. 2 tysięcy pacjentów z całego świata, w tym z Polski. Badania obejmowały trudne populacje pacjentów (pacjenci z wyrównaną marskością wątroby oraz u których nie powiodło się wcześniejsze leczenie pegylowanym interferonem w skojarzeniu z rybawiryną, z użyciem inhibitora proteazy HCV lub bez).

W badaniach tych u pacjentów przewlekle zakażonych genotypem wirusa 1b, leczonych Zepatierem przez 12 tygodni, trwałą odpowiedź wirusologiczną (sustained virologic response, SVR) po 12 tygodniach od zakończenia terapii (SVR12 uznawaną za wyleczenie wirusologiczne na podstawie niewykrywalnego stężenia RNA HCV) uzyskano u 96% (301/312).

Spośród pacjentów przewlekle zakażonych genotypem 1a, wyleczenie uzyskano u 93% (483/519) i 95% (55/58) pacjentów leczonych odpowiednio Zepatierem przez 12 tygodni lub tym lekiem w skojarzeniu z rybawiryną przez 16 tygodni.

Ponadto wyleczenie uzyskano u 94% (61/65) i 100% (8/8) pacjentów przewlekle zakażonych genotypem 4 HCV po zastosowaniu odpowiednio: Zepatieru przez 12 tygodni lub leku w skojarzeniu z rybawiryną przez 16 tygodni.

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH