Nowy produkt w leczeniu pacjentów z ciężką astmą eozynofilową

FARMAKOTERAPIA

Autor: GSK/ rynekaptek.pl   30-06-2016, 12:21

Nowy produkt w leczeniu pacjentów z ciężką astmą eozynofilową

GSK ogłosiła, że Komisja Europejska udzieliła pozwolenia na dopuszczenie do obrotu dla produktu leczniczego Nucala (mepolizumab) wskazanego w leczeniu uzupełniającym u dorosłych pacjentów z ciężką, oporną na leczenie astmą eozynofilową.

Produkt leczniczy Nucala to pierwszy i jedyny zatwierdzony na terenie Unii Europejskiej lek biologiczny działający na interleukinę-5 (IL-5), która odgrywa ważną rolę w regulowaniu funkcji eozynofili – komórek zapalnych, o których wiadomo, że odgrywają ważną rolę w astmie.

Lek ten podaje się we wstrzyknięciu podskórnym, w stałej dawce 100 mg, co cztery tygodnie. Jest on uzupełnieniem normalnego schematu leczenia astmy ciężkiej, który obejmuje stosowanie przez pacjenta często wysokich dawek wziewnych glikokortykosteroidów oraz dodatkowych leków kontrolujących, w tym glikokortykosteroidów przyjmowanych doustnie1.

W programie fazy IIb/III badań klinicznych mepolizumabu oceniano skuteczność i bezpieczeństwo stosowania tego leku u pacjentów z ciężką astmą. U wszystkich pacjentów w badaniach MEA115588 (MENSA) i MEA115575 (SIRIUS) liczba eozynofili (granulocytów kwasochłonnych) we krwi obwodowej była większa lub równa 150 komórek/μl w momencie rozpoczynania leczenia oraz większa lub równa 300 komórek/μl w ciągu ostatnich 12 miesięcy5,6.

Ciężka astma jest zdefiniowana jako astma, która wymaga leczenia wysokimi dawkami glikokortykosteroidów wziewnych (GKS) w połączeniu z drugim lekiem kontrolującym objawy (i/lub glikokortykosteroidami podawanymi ogólnoustrojowo) w celu zapobiegania rozwojowi choroby „niekontrolowanej”, czyli takiej, która pozostaje „niekontrolowana” pomimo stosowania takiego leczenia.

Pacjentów z ciężką astmą często klasyfikuje się według długotrwałego stosowania glikokortykosteroidów doustnych (GKD). W podgrupie pacjentów z ciężką astmą nadmierna produkcja eozynofili (rodzaj krwinek białych) jest przyczyną stanu zapalnego w płucach, który może mieć wpływ na drogi oddechowe, ograniczając możliwość oddychania i zwiększając częstość występowania napadów astmy. Interleukina-5 (IL-5) jest głównym czynnikiem wzrostu, aktywacji i przeżycia eozynofili oraz stanowi podstawowy sygnał dla przemieszczania się eozynofili ze szpiku kostnego do płuc.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH