Nowy skuteczny lek w leczeniu raka jajnika?


FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP Nauka w Polsce/rynekaptek.pl   25-08-2011, 15:08

Nowy lek przeciwnowotworowy, który blokuje proces naprawy DNA, może pomóc kobietom z groźnymi odmianami raka jajnika - wynika z najnowszych badań, które publikuje pismo "Lancet Oncology".

Co ważne, lek zmniejsza rozmiary guzów nie tylko u pacjentek z dziedzicznymi mutacjami w genach BRCA, jak wykazano wcześniej.

Olaparib, bo tak brzmi nazwa chemiczna nowego leku, należy do inhibitorów enzymu PARP zaangażowanego w alternatywną ścieżkę naprawy DNA. Dotychczasowe badania - publikowane m.in. ma łamach tygodnika "Lancet" w sierpniu 2010 roku - wskazywały, że może on pomóc w leczeniu kobiet z rakiem piersi lub jajnika, związanym z dziedziczną mutacją w genie BRCA1 lub BRCA2. Szacuje się, że stanowią one ok. 5-10 proc. wszystkich przypadków tych nowotworów złośliwych u pań.

Białka kodowane przez geny BRCA odpowiadają za naprawę uszkodzeń dwuniciowego DNA. Ale z powodu mutacji nie działają one prawidłowo, dlatego komórki raka piersi lub raka jajnika wykorzystują alternatywny mechanizm naprawy, w którym główną rolę odgrywa enzym PARP. Dzięki temu mogą się powielać. Zablokowanie PARP przez olaparib sprawia, że DNA nie jest naprawiane i komórka ginie.

Aż 75 proc. raków piersi związanych z dziedzicznymi mutacjami w genie BRCA1 lub BRCA2 stanowią tzw. raki potrójnie negatywne, które bardzo trudno leczyć. Nie działa na nie ani terapia hormonalna (bo na ich komórkach brak receptorów dla estrogenu i/lub progesteronu), ani leki blokujące receptor HER2. Kobiety z mutacjami w jednym z tych genów są również narażone na groźnego raka jajnika tzw. surowiczego lub niezróżnicowanego raka jajowodu i jajnika.

Naukowcy z BC Cancer Agency w Vancouver w Kanadzie razem z kolegami z innych kanadyjskich ośrodków naukowych sprawdzali, czy olaparib może pomóc kobietom z zaawansowanym rakiem jajnika, które nie posiadają dziedzicznej mutacji w genie BRCA.

Badaniami objęto 65 pacjentek z rakiem jajnika surowiczym lub niezróżnicowanym, których większość przeszła wcześniej co najmniej trzy chemioterapie. Dwa razy dziennie podawano im olaprib w dawce 400 mg w cyklach trwających 4 tygodnie, aż do nawrotu choroby lub wystąpienia innych okoliczności wymagających przerwania terapii.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH