NRA: cytostatyki są przygotowywane w nieodpowiednich warunkach

FARMAKOTERAPIA

Autor: NIA/rynekaptek.pl   11-04-2014, 10:34

NRA: cytostatyki są przygotowywane w nieodpowiednich warunkach

Prezes Naczelnej Rady Aptekarskie wysłał pismo do Głównego Inspektora Farmaceutycznego o warunkach przygotowywania leków cytostatycznych w dawkach dziennych dla pacjenta.

Wraz z wejściem w życie w 2001 roku ustawy Prawo Farmaceutyczne, usługą farmaceutyczną stało się przygotowywanie leków cytostatycznych w dawkach dziennych dla pacjenta (art.86 punkt 3 ustęp 3).

- Niestety – wraz z nowym obowiązkiem nie powstały, ani nie uległy zmianie akty wykonawcze, które zapewniałyby z jednej strony odpowiednią jakość przygotowywanych w aptekach szpitalnych cytostatyków, z drugiej bezpieczeństwo farmaceutów podczas ich wykonywania - zauważa Grzegorz Kucharewicz, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej w liście do GIF.

- Użycie przez ustawodawcę wyrażenie „przygotowywanie” ustanawia nową kategorię czynności - nie jest to sporządzanie leków recepturowych, nie jest to również sporządzanie leków aptecznych. Brak jasno zdefiniowanych prawem wymagań i standardów jakościowych z zakresu przygotowywania leków cytotoksycznych, skutkuje bardzo szeroką interpretacją zasad, według których leki te powinny być przygotowywane - dodaje.

Jedyny akt prawny określający minimalne wymagania podczas sporządzania i podawania leków cytotoksycznych to Rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 19 czerwca 1996 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy przygotowywaniu, podawaniu i przechowywaniu leków cytostatycznych w zakładach opieki zdrowotnej, nowelizowane w 2000 roku.

Od tej pory minęło 14 lat, natomiast niedostosowane do obecnych warunków prawo pozostało niezmienione.

W porównaniu do lat dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia, aktualnie dostępnych jest wiele badań i opracowań dotyczących ryzyka związanego z przygotowywaniem cytostatyków, jak również standardów jakościowych jakim powinny odpowiadać te preparaty.

- Mimo to nadal spotyka się w Polsce miejsca, gdzie leki cytotoksyczne przygotowywane są w nieodpowiednich warunkach (m.in. brak pomieszczeń o odpowiedniej klasie czystości, nieprawidłowa wentylacja, brak jałowych środków ochrony indywidualnej, korzystanie ze sprzętu niezapewniającego bezpieczeństwa podczas pracy z silnie toksycznymi i kancerogennymi lekami). Jako usprawiedliwienie dla braku spełnienia wymagań jakościowych, bardzo często podawany jest fakt braku uregulowań prawnych z tego zakresu - zauważa prezes NRA.

Więcej: http://nia.org.pl/
Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH