NRL: zaszczepmy też chorych po usunięciu śledziony

FARMAKOTERAPIA

Autor: NRL/ rynekaptek.pl   21-03-2016, 10:43

NRL: zaszczepmy też chorych po usunięciu śledziony

Naczelna Rada Lekarska postuluje objęcie obowiązkowymi (bezpłatnymi) szczepieniami przeciw Streptococcus pneuminiae dodatkową grupę ryzyka, tj. pacjentów po splenektomii, u których w przypadku zakażenia tym patogenem istnieje istotne ryzyko rozwinięcia inwazyjnej postaci choroby.

NRL proponuje, aby dla tej grupy osób - bez względu na wiek (a więc także dla dorosłych) - szczepienie to (wtedy jednorazowe) było obowiązkowe (bezpłatne). W ocenie Naczelnej Rady Lekarskiej, grupa osób podlegających szczepieniu po usunięciu śledziony jest stosunkowo wąska, w związku z tym nie spowodowałaby w skali kraju istotnych skutków finansowych.

Jest to jedna z uwag NRA do projektu nowelizacji rozporządzenia w sprawie obowiązkowych szczepień ochronnych. W projekcie resort zdrowia postuluje objąć szczepieniami ochronnymi przeciwko zakażeniom Streptococcus pneuminiae dzieci od 2 miesiąca życia do ukończenia 19 roku życia. 

Lekarze pozytywnie oceniają wprowadzenie tych obowiązkowych szczepień.

"W ocenie Naczelnej Rady Lekarskiej jest to na pewno krok w dobrą stronę, gdyż dotychczas bezpłatne szczepienia dotyczyły wyłącznie dzieci z grup ryzyka, a dla pozostałych dzieci było to szczepienie zalecane, jednakże odpłatność w kwocie około tysiąca złotych za pełny cykl szczepień niemowlęcia do 6 miesiąca życia dla większości rodziców była przeszkodą nie do pokonania" - informuje NRL.Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH