Objawy psychotyczne mogą być wywoływane przez leki na ADHD

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   04-01-2016, 11:02

Objawy psychotyczne mogą być wywoływane przez leki na ADHD Leki psychotropowe mogą wywoływać psychotyczne objawy

Leki stosowane w terapii ADHD mogą powodować psychotyczne skutki uboczne u dzieci, jeśli u jednego z rodziców zdiagnozowano poważne zaburzenia psychiczne - informuje pismo "Pediatrics".

Naukowcy z Dalhousie University w Kanadzie przeprowadzili badania wśród 141 osób w wieku 6-21 lat, z których blisko jedna czwarta miała ADHD. W każdym przypadku jedno z rodziców miało zdiagnozowaną depresję, zaburzenia dwubiegunowe lub schizofrenię – podaje PAP.

17 proc. badanych przyjmowało leki psychotropowe niwelujące objawy ADHD (metylofenidat, lisdeksamfetaminę lub dekstroamfetaminę).

Okazało się, że objawy psychotyczne, takie jak halucynacje, urojenia, słyszenie głosów czy zaburzenia percepcji, były skutkiem ubocznym stosowania leków u niemal dwóch trzecich stosujących je dzieci i młodych dorosłych. Objawy takie występowały jedynie u jednej czwartej osób nie przyjmujących leków psychotropowych.

 

 

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH