Obywatelski Komitet Medycznej Marihuany zbiera podpisy pod projektem ustawy

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   24-08-2016, 15:59

Obywatelski Komitet Medycznej Marihuany zbiera podpisy pod projektem ustawy Projekt noweli reguluje kwestie związane ze stosowaniem medycznej marihuany i określa, jakie jej rodzaje mogą być użyte do leczenia pacjentów.

Obywatelski Komitet Medycznej Marihuany rozpoczął w środę zbiórkę podpisów pod projektem ustawy, która zakłada dopuszczenie do obrotu medycznej marihuany. Projekt, z wyłączeniem jednego przepisu, jest kopią projektu złożonego w lutym przez klub Kukiz'15.

Marszałek Sejmu 16 sierpnia przyjął zawiadomienie o utworzeniu komitetu - poinformowała w środę w komunikacie Kancelaria Sejmu. Komitet ma teraz trzy miesiące na zbieranie podpisów obywateli popierających projekt. Jeżeli zebrane zostanie 100 tys. podpisów, wówczas projekt trafi do Sejmu.

Obywatelski Komitet Medycznej Marihuany utworzyła Koalicja Medycznej Marihuany, czyli ruch na rzecz legalizacji marihuany do celów medycznych. W skład koalicji wchodzą zarówno osoby ze środowiska naukowego (w tym lekarze), jak i politycy, a także rodzice dzieci, którym medyczna marihuana, jak zaznaczyła przedstawicielka komitetu Dorota Gudaniec, pomaga łagodzić ból i cierpienie.

O rozpoczęciu zbiórki podpisów poinformowali w środę na konferencji prasowej przedstawiciele komitetu: Dorota Gudaniec, Jędrzej Sadowski, prof. Monika Płatek oraz poseł Kukiz'15 Jarosław Sachajko.

- Nasz projekt jest projektem otwartym, chcemy zachęcić każde możliwe środowisko społeczne, polityczne pozarządowe do tego, żebyśmy wspólnie zebrali 100 tys. podpisów - powiedziała Gudaniec. - "Mamy trzy miesiące i ufam, że sprawa, z którą wychodzimy do społeczeństwa, okaże się na tyle intensywnie ważna, że zbierzemy te podpisy naprawdę szybko" - dodała.

Gudaniec zaznaczyła, że Obywatelski Komitet Medycznej Marihuany jest pozapartyjny i ponadpolityczny. - Jesteśmy komitetem obywatelskim i społecznym - podkreśliła. W skład komitetu wchodzą m.in. prof. Monika Płatek, prof. Jerzy Vetulani, prof. Krzysztof Krajewski, prof. Małgorzata Jantos - informowała.

Projekt ustawy autorstwa komitetu, z wyłączeniem jednego zapisu, jest kopią projektu złożonego w lutym przez klub Kukiz'15. W projekcie autorstwa komitetu zmieniono pkt. 14 art. 30d ustawy autorstwa Kukiz'15, w którym pierwotnie zaznaczono, że przetwory konopi zostają skreślone z wykazu środków odurzających (i niedopuszczonych do użytku medycznego).

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH