Ochronny efekt statyn, gdy chodzi o raka płuca

FARMAKOTERAPIA

Autor: senior.pl/ rynekaptek.pl   04-05-2015, 14:17

Ochronny efekt statyn, gdy chodzi o raka płuca

Zażywanie statyn przez rok przed diagnozą raka płuc wiąże się z niższym o 12 procent ryzykiem zgonu z powodu tego nowotworu - informuje Cancer Epidemiology, Biomarkers & Prevention.

Uczeni z Irlandii Północnej odkryli, że zażywanie statyn może mieć wpływ na zmniejszenie ryzyka śmierci z powodu raka płuc. Ochronny efekt tych farmaceutyków odnotowano w przypadku ich stosowania przez kilkanaście miesięcy przed diagnozą (odnotowano o 12 proc. niższe prawdopodobieństwo śmierci).

Co więcej, stwierdzono też, że jeśli po rozpoznaniu nowotworu płuc pacjent otrzymał co najmniej 12 recept na statyny, ryzyko zgonu w wyniku tego raka było zmniejszone aż o 19 procent.

Jak wskazują badacze, ich wyniki nie oznaczają, że istnieje związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy zażywaniem statyn a mniejszą śmiertelnością z powodu raka płuc. Niemniej jednak można zakładać ochronne efekty tych leków.

Aby zbadać, czy statyny mają wpływ na progresję raka płuc, autorzy badania przeanalizowali dane 14 tysięcy brytyjskich pacjentów z rakiem płuc zdiagnozowanym w latach 1998 - 2009. Poza tym do badań włączono 13 tysięcy osób, które zażywały statyny przed rozpoznaniem raka płuc oraz około 3600 pacjentów, którzy stosowali te leki po diagnozie.

Więcej: http://www.choroby.senior.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH