Od kiedy pigułki ellaOne bez recepty

FARMAKOTERAPIA

Autor: rynekazdrowia.pl ms/rynekaptek.pl   15-01-2015, 19:40

Od kiedy pigułki ellaOne bez recepty

Żadne decyzje nie są potrzebne, aby ellaOne "pigułka dzień po" znalazła się w sprzedaży bez recepty.

Takich decyzji nie podejmuje Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, który musi jedynie zbadać, dostarczone przez producenta, ulotki i opakowania w języku polskim.

Pamiętać jednak trzeba, że taka dokumentacja, będąca częścią tzw. charakterystyki produktu leczniczego, była już przedmiotem analizy URPLWMiPB (ellaOne jest na polskim rynku od kilku lat, a więc ma ulotkę oraz opakowanie po polsku). W takim przypadku spełnienie przez producenta omawianego warunku wydaje się być czystą formalnością. Tak więc od decyzji wytwórcy ellaOne zależy niejako kiedy Urząd zaakceptuje dostarczoną dokumentację.

W opinii Naczelnej Rady Aptekarskiej lepiej byłoby dla bezpieczeństwa pacjentek, aby pigułki ellaOne dostępne były na receptę. Częste stosowanie tabletek gestagenowych, zawierających octan uliprystalu lub lewonorgestrel, doprowadzić może do zaburzeń hormonalnych i rozregulowania cyklu menstruacyjnego.

NRA zwraca uwagę na fakt, że wraz ze stosowaniem ellaOne mogą pojawić się problemy z zajściem w ciążę i z wcześniejszym przekwitaniem.

Kolejny dylemat to pytanie o kondycję zarodka o ile po zażyciu tabletki hamującej lub opóźniającej owulację ciąża się rozwinie.

Więcej: rynekzdrowia.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE