Odkryto, jak można zapobiec bezpłodności

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   27-07-2011, 10:47

Przyjmowanie metforminy od 8. roku życia może zapobiegać rozwojowi zespołu wielotorbielowatych jajników i problemom z zajściem w ciążę w przyszłości - wykazały badania, o których informuje "Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism".

Choć ośmioletnie dziewczynki nie przejawiają zewnętrznych objawów tego schorzenia, wskaźniki fizjologiczne, na podstawie których można określić ryzyko, są już możliwe do zidentyfikowania w organizmie. Dlatego może być to idealny czas, by rozpocząć działania prewencyjne - wyjaśnia dr Lourdes Ibánez, endokrynolog z Uniwersytetu Barcelońskiego.

Metformina jest lekiem przeciwcukrzycowym, który stosuje się już w leczeniu zespołu wielotorbielowatych jajników u kobiet w wieku rozrodczym, jednak dotychczas nie była ona testowana pod kątem zapobiegania temu schorzeniu u bardzo młodych pacjentek.

Naukowcy przeprowadzili badania wśród 38 dziewczynek, które znajdowały się w grupie ryzyka rozwoju zespołu wielotorbielowatych jajników (bardzo niska waga urodzeniowa i wczesne pojawienie się owłosienia łonowego). Połowa z nich przyjmowała metforminę codziennie od ósmego do dwunastego roku życia, a druga połowa tylko przez rok począwszy od 12. roku życia.

Okazało się, że w wieku 15 lat dziewczynki, które zaczęły przyjmować lek wcześniej i brały go dłużej, były w ośmiokrotnie mniejszym stopniu narażone na rozwój zespołu policystycznych jajników w porównaniu z drugą grupą.

Zespół wielotorbielowatych jajników jest najczęstszą przyczyną problemów z płodnością u kobiet. Pierwszymi objawami mogą być nadwaga, nieregularne miesiączkowanie, trądzik i nadmierne owłosienie spowodowane dysproporcjonalnym poziomem hormonów męskich.
Podobnie jak w przypadku cukrzycy typu 2, początki schorzenia związane są z nadmierną produkcją insuliny. Nadwyżka tego hormonu prowadzi do zachwiania równowagi w jajnikach i nadmiernej aktywności androgenów, a to z kolei stymuluje rozwój torbieli.

Metformina reguluje poziom insuliny, dzięki czemu proces produkcji hormonów przez jajniki wraca do normy. - Jako lek przeciwcukrzycowy metformina może być stosowana od 10. roku życia. Posiada mało skutków ubocznych i nie ma powodów, by myśleć, że jej przyjmowanie przez dziewczynki narażone na rozwój zespołu policystycznych jajników jest ryzykowne - mówi dr Ibánez.
Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH