Olsztyn: Minister Zdrowia na otwarciu Centrum Medycyny Eksperymentalnej

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   08-08-2016, 14:59

Olsztyn: Minister Zdrowia na otwarciu Centrum Medycyny Eksperymentalnej Jednym z projektów naukowych prowadzonych w gmachu placówki będzie oddziaływanie komórek macierzystych na poprawę czynności rdzenia kręgowego.

Centrum Medycyny Eksperymentalnej, które będzie prowadzić badania m.in. z zakresu neurologii i neurochirurgii, otwarto w poniedziałek w Olsztynie. Placówka Uniwersytetu Warmińsko-mazurskiego nosi imię Emila Behringa, laureata nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny.

Centrum Medycyny Eksperymentalnej współfinansowane ze środków ministerstwa zdrowia znajduje się na terenie Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego.

Uczestniczący w otwarciu placówki minister zdrowia Konstanty Radziwiłł powiedział, że "uruchomienie centrum medycyny eksperymentalnej to ważny krok na drodze osadzania medycyny w Olsztynie".
- Z wielką atencją obserwuję rozwój Szpitala Uniwersyteckiego w Olsztynie. To jest osobisty sukces prof. Wojciecha Maksymowicza, ale jest to także sukces i rezultat współpracy pomiędzy władzami uniwersytetu, władzami wydziału nauk medycznych i władzami samorządowymi. Ta współpraca doprowadziła do czegoś, co jest unikatem - ocenił minister.

Podkreślił, że "studia lekarskie (uruchomione 9 lat temu - PAP) były postrzegane przez wielu jako eksperyment z małą szansą na powodzenie". Jak dodał, stało się zupełnie inaczej. - Lekarze absolwenci studiów medycznych i inni specjaliści medyczni (kończący wydział nauk medycznych - PAP) to profesjonaliści najwyższej próby, są na to dowody wymierne w postaci rankingów studentów wydziałów medycznych w Polsce, w których olsztyńscy studenci zajmują czołowe lokaty.

Jak zaznaczył minister Radziwiłł, otwarte centrum medycyny eksperymentalnej to "działanie w kierunku ulokowania Olsztyna i Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w dobrym miejscu na świecie". - To będzie ośrodek, który z całą pewnością zapewni medycynie olsztyńskiej dobrą przyszłość. Medycyna na Uniwersytecie to nie tylko diagnozowanie i leczenie pacjentów, to nie tylko dydaktyka, ale i nauka, która może nie prowadzi wprost do zastosowań, choć są one ostatecznym celem - dodał minister.

Szef resortu zdrowia podkreślił, że centrum będzie służyło uczonym, studentom i chorym, którzy dziś nie mogą liczyć na odpowiednią diagnostykę i leczenie, bo medycyna jeszcze w tym momencie nie może im zaoferować skutecznej terapii.

Prorektor elekt Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego neurochirurg prof. Wojciech Maksymowicz powiedział, że w Centrum Medycyny Eksperymentalnej wkrótce zostanie uruchomiony projekt naukowy skierowany do pacjentów po urazach rdzenia kręgowego. Jak dodał, co roku w Polsce 700 pacjentów doznaje urazów rdzenia kręgowego, których skutkiem jest paraliż kończyn.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH