Omega-3 na choroby psychiczne

FARMAKOTERAPIA

Autor: ABC News/ŁS/rynekaptek.pl   18-11-2014, 13:17

Skoncentrowany olej rybi, który zawiera kwasy omega-3, może pomóc w zapobieganiu rozwoju schizofrenii lub innych psychoz. Wstępne wyniki badań przedstawiono w Japonii, podczas International Early Psychosis Conference.

Autorzy badań - Patrick McGorry oraz Paul Amminger z Uniwersytetu w Melbourne, przekonują, że wyniki są zachęcające, ale wymagają potwierdzenia w kolejnych eksperymentach.

W Japonii przedstawiono wyniki badania, w trakcie którego młodzi pacjenci z grupy ryzyka chorób psychicznych zażywali tabletki zawierające kwasy omega-3.

Połowie z 81 osób w wieku 13-25 lat, przez 12 tygodni podawano tabletkę z 1,2 g skoncentrowanego tłuszczu rybiego. Drugiej grupie podawano placebo. Po 40 tygodniach badanych poddano kontroli psychiatrycznej. Jak przekonują naukowcy, po 12 miesiącach psychoza rozwinęła się u 2 z 41 osób zażywających omega-3 (11 osób z grupy placebo).

Siedem lat po pierwotnym eksperymencie psychozę zdiagnozowano u 4 osób przyjmujących tabletki ze skoncentrowanym tłuszczem rybim (16 z grupy placebo). W opinii naukowców, ci pierwsi lepiej radzą sobie też ze zmianami w swoim życiu.

Naukowcy nie potrafią dokładnie wytłumaczyć zbawiennego działania kwasów omega-3. Być może zwiększają one poziom przeciwutleniacza glutationu w płatach skroniowych. Nie wolno zapominać o ich właściwościach przeciwzapalnych. Są także dowody na oddziaływaniu kwasów z dopaminą i serotoniną, neuroprzekaźnikami wpływającymi na nastrój.

Badacze podkreślają, że kwasy omega-3 nie zastąpią leków czy terapii, zakładają jednak, że ich największa skuteczność odnosi się do wczesnego etapu chorób psychicznych.  

Więcej: www.abc.net.au

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH