Onkolodzy: poopiodowy paraliż jelit w leczeniu bólu jest problemem

FARMAKOTERAPIA

Autor: LJX/rynekaptek.pl   10-10-2014, 15:20

Onkolodzy: poopiodowy paraliż jelit w leczeniu bólu jest problemem

Istotną barierą w leczeniu bólu nowotworowego lekami opioidowymi jest obawa pacjentów przed uzależnieniem oraz zaparciami - potwierdzają onkolodzy.

Specjaliści zwracają uwagę, że leki opioidowe przyjmowane pod kontrolą specjalisty w celu uśmierzenia silnego bólu, nie wywołują efektu uzależnienia, natomiast realnym problemem są zaparcia, będące konsekwencją regularnego przyjmowania leków z tej grupy. Wystąpienia tego działania niepożądanego u swoich pacjentów, obawia się ponad połowa lekarzy onkologów.

Powyższe wnioski wynikają z ankiety przeprowadzonej przez Koalicję na Rzecz Walki z Bólem "Wygrajmy z Bólem” w sierpniu br. wśród lekarzy onkologów podczas Kongresu Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej.

Zaś silny, przewlekły ból, który nie jest prawidłowo leczony staje się przyczyną lęku, napięcia i może prowadzić do depresji. Dla cierpiącego pacjenta najsilniejszą skuteczność przeciwbólową mają analgetyki opioidowe. Jednak ograniczeniami w ich stosowaniu są objawy niepożądane, z których najbardziej dokuczliwy dla pacjenta jest poopioidowy paraliż jelit.

47 proc. proc. pacjentów ankietowanych przez Koalicję przyznało, że decyduje się na zmniejszenie dawki lub rezygnację z leczenia bólu z powodu dokuczliwego działania niepożądanego. Konsekwencje przewlekłego zaparcia prowadzą do kolejnych schorzeń: niedrożności jelit, żylaków odbytu, tworzenia kamieni kałowych, a nawet przerwania ściany jelita przez twardy stolec.
 
W Polsce żyje ok. 200 tys. osób wymagających leczenia z powodu bólów nowotworowych. Dzięki środkom farmakologicznym, około 90 proc. chorych może być skutecznie leczonych przeciwbólowo.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH