Onkolog: lek celowany był początkiem rewolucji

FARMAKOTERAPIA

Autor: wyborcza.pl/rynekaptek.pl   19-01-2018, 09:44

Onkolog: lek celowany był początkiem rewolucji Rak to choroba, która jest wynikiem uszkodzenia materiału genetycznego - powiedział profesor.

Gdyby nie to, że mamy siedem systemów naprawy naszego materiału genetycznego i co najmniej piętnaście systemów ratunkowych, prawdopodobnie już dawno jako gatunek zniknęlibyśmy z powierzchni Ziemi - stwierdził prof. Janusz Siedlecki z Centrum Onkologii – Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

- Każdy z nas dostaje od rodziców swój własny materiał genetyczny. To taka nasza indywidualna genetyczna „pieczęć”, nasze genetyczne „tło”. W tym tle zawierają się tzw. polimorfizmy genowe. Rak to choroba, która jest wynikiem uszkodzenia materiału genetycznego - wskazał ekspert w wywiadzie dla portalu wyborcza.pl.

Wyjaśnił, że czasami polimorfizm jakiegoś genu jest związany ze zwiększoną predyspozycją do rozwoju nowotworu. Udowodnienie takiego efektu jest jednak bardzo trudne.

- Gdyby nie to, że mamy siedem systemów naprawy naszego materiału genetycznego i co najmniej piętnaście systemów ratunkowych, prawdopodobnie już dawno jako gatunek zniknęlibyśmy z powierzchni Ziemi - stwierdził prof. Siedlecki. - Na szczęście mamy te systemy i one w 99,99 proc. naprawiają większość z powstających uszkodzeń - dodał.

Specjalista podkreślił, że istotne są tu dwie grupy genów.

- Jedne nazwaliśmy onkogenami - one przyspieszają wzrost komórek. W trakcie dalszych badań okazało się, że wspomniane onkogeny i geny supresorowe odgrywają bardzo ważną rolę w przesyłaniu sygnałów. Pomyśleliśmy więc: „Może warto spróbować zablokować te ścieżki?”.

Profesor przyznał, że pierwszym lekiem opracowanym zgodnie z tą ideą był lek celowany - inhibitor kinazy – białka enzymatycznego.

- Kinazy to enzymy fosforylujące białka – fosforylacja białek odpowiada za ich aktywację. Komórka przesyła sygnały, fosforylując kolejne białka. Podanie inhibitora powinno zahamować przekazywanie sygnału. I rzeczywiście, gdy podano inhibitor osobom chorym na przewlekłą białaczkę szpikową, lek ten okazał się bardzo skuteczny - powiedział prof. Siedlecki.

- To właśnie był prawdziwy początek rewolucji w onkologii związanej z terapiami celowanymi molekularnie - dodał.

Więcej: www.wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH