Onkolog: w krajach UE standardy leczenia raka trzustki są wyższe

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   17-10-2016, 14:39

Onkolog: w krajach UE standardy leczenia raka trzustki są wyższe Pacjenci chorzy na zaawansowanego raka trzustki, zdaniem dr Rogowskiego, mogliby odnieść korzyści z zastosowania leku o nazwie nab-paklitaksel, który w Polsce nie jest refundowany.

Możliwości leczenia chorych na raka trzustki poprawiły się w Polsce w ostatnim czasie, ocenili onkolodzy w rozmowie z PAP. Zaznaczyli też, że ze względu na brak refundacji wciąż nie mogą zaoferować pacjentom wszystkich terapii dostępnych w większości krajów UE.

- Jako lekarz mogę powiedzieć, że chciałbym leczyć moich pacjentów z rakiem trzustki najnowocześniejszymi lekami, które są dostępne w Unii Europejskiej. Ubolewam, że w naszym kraju nie mogę skorzystać z takich możliwości u wielu chorych - powiedział PAP dr Wojciech Rogowski z centrum leczenia nowotworów Magodent w Warszawie.

Dodaje: - Dla mnie to bardzo przykre, gdy siedzę naprzeciwko pacjenta i wiem, że dana terapia potencjalnie mogłaby przynieść u niego skutek, a nie mogę mu jej zaoferować i muszę stosować leczenie suboptymalne. Myślę, że dla pacjenta to jeszcze większy dramat, zwłaszcza jeśli on zdaje sobie sprawę, że w innych krajach UE mógłby być leczony inaczej.

Onkolog przypomniał, że od 1 września Ministerstwo Zdrowia zaczęło refundować lek o nazwie kapecytabina w uzupełniającym leczeniu chorych na raka trzustki, którzy przeszli operację wycięcia nowotworu.

- To oczywiście krok w dobrym kierunku. Trzeba jednak pamiętać, że nie rozwiązuje to problemu pacjentów z zaawansowanym, rozsianym rakiem trzustki, których nie możemy operować. Stanowią oni aż 80 proc. wszystkich chorych na ten nowotwór. Tylko pozostałych 20 proc. kwalifikuje się do operacji i może skorzystać z leczenia kapecytabiną. Lek ten nie jest jednak standardem leczenia w chorobie rozsianej - zaznaczył dr Rogowski.

Według niego chorzy na zaawansowanego raka trzustki mogliby odnieść korzyści z zastosowania leku o nazwie nab-paklitaksel.

Nie jest on jednak refundowany w Polsce. - Wśród moich pacjentów tylko niewielu stać na to, by samemu sfinansować sobie zakup tego leku - wyjaśnił onkolog. Miesięczny koszt takiej terapii wynosi obecnie od 6 do 8 tys. zł, zależnie od masy ciała pacjenta.

Dr Rogowski przypomniał, że dodanie nab-paklitakselu do leku o nazwie gemcytabina wydłuża życie chorych na zaawansowanego raka trzustki o blisko 50 proc. w porównaniu do samej gemcytabiny - tj. z 6 miesięcy do niemal 9 miesięcy. -Niewielka część chorych żyje jednak znacznie dłużej, nawet kilka lat - podkreślił. Trudno natomiast przewidzieć, który pacjent odniesie z tego leczenia największe korzyści.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH