Onkologia to wypadkowa wielu dyscyplin nauki

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   17-05-2011, 08:47

Na wszystkich etapach drogi pacjenta onkologicznego wciąż pozostaje wiele pytań, na które odpowiedź muszą dać badania podstawowe i prospektywnie prowadzone badania kliniczne. Dlatego tak ważna jest platforma wymiany doświadczeń między lekarzami i uczonymi - uważa dr Iwona Skoneczna z Centrum Onkologii w Warszawie.

Uroonkolog mówi o znaczeniu międzynarodowego sympozjum poświęconego rakowi nerki, które po raz pierwszy odbyło się w Polsce.

- Nowoczesna onkologia jest wypadkową dorobku wielu dyscyplin nauki. Leczenie łączy w sobie wiele etapów, od zrozumienia mechanizmów patofizjologicznych nowotworzenia, poprzez metody diagnostyczne, aż do optymalnej w poszczególnych stadiach zaawansowania terapii, z określeniem czynników predykcyjnych pozwalających na skuteczne i ekonomiczne działanie - powiedziała dr Skoneczna.

Podkreśliła, że wspólne spotkania wielodyscyplinarne często stają się inspiracją do dalszych badań i rozwoju medycyny. Należy też edukować pacjentów, bo ich świadome uczestnictwo w procesie leczenia jest bardzo istotne.

Zapytana o to, w jaki sposób pacjenci mogą aktywnie włączać się w proces swojego leczenia, dr Skoneczna zachęciła do korzystania z licznych serwisów informacyjnych i popularyzatorskich. Jej zdaniem, dobrowolne poszerzanie i pogłębianie wiedzy w społeczeństwie może zmienić stereotypowe spojrzenie na tematykę onkologiczną.

Od kilku miesięcy w Polsce w ramach współpracy Ministerstwa Zdrowia i Centrum Onkologii w Warszawie, z wykorzystaniem środków unijnych, realizowany jest unikatowy w skali europejskiej projekt dotyczący programu profilaktycznego wczesnego wykrywania nowotworów układu moczowo-płciowego.

Program obejmuje pracujących mężczyzn od 45. roku życia, w szczególności osoby wykonujące zawody, co do których istnieje wyższe prawdopodobieństwo narażenia na choroby nowotworów układu moczowo-płciowego. W ramach tego projektu badana jest świadomość zachowań prozdrowotnych wśród mężczyzn. Przygotowywana jest także ogólnopolska kampania medialna popularyzująca wczesną diagnostykę onkologiczną.

VI Europejskie Międzynarodowe Sympozjum Kidney Cancer Association odbywało się 6 i 7 maja w Warszawie. W zjeździe wzięło udział ponad 700 lekarzy oraz naukowców z całego świata, komitet naukowy skupił wybitnych ekspertów zajmujących się w pracy praktycznej i teoretycznej problematyką nowotworów nerki.

Kidney Cancer Association to organizacja typu non-profit stworzona w USA w 1990 r. przez pacjentów, ich rodziny, lekarzy i badaczy. Jej działalność skupia się na edukowaniu pacjentów i rodzin, ale również wspieraniu rozwoju medycyny poprzez m.in. stwarzanie platformy do spotkań lekarzy i naukowców wielu specjalności, wspomagania badań klinicznych i innych działań prowadzących do "Świata bez raka nerki".
Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH