Onkologia w podeszłym wieku

FARMAKOTERAPIA

Autor: RG/rynekaptek.pl   04-07-2011, 06:22

Onkologia w podeszłym wieku

Leczenie pacjentów onkologicznych w podeszłym wieku jest trudniejsze, bardziej wymagające i niesie większe ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Ale to nie znaczy, że można ich dyskryminować poprzez zaniechanie leczenia.

Pod względem dostępu do wybranych świadczeń medycznych w naszym kraju, osoby starsze plasują się dopiero na czwartym miejscu, natomiast co 20 osoba spotkała się z sytuacją, gdy jej, bądź jej krewnemu odmówiono leczenia ze względu na wiek – wynika z badania przeprowadzonego w tym roku przez TNS OBOP.

Kampania „Rozmowy o czasie”, realizowana pod patronatem Ministerstwa Zdrowia, ma zwrócić uwagę społeczeństwa na standardy leczenia osób starszych, chorych na nowotwory układu krwiotwórczego.

Fizjologiczne uwarunkowania
Organizatorzy kampanii oraz wspierający ją przedstawiciele środowiska medycznego przypominają, że leczenie osób starszych jest specyficzne, gdyż często początkowe objawy choroby nowotworowej układu krwiotwórczego, takie jak osłabienie organizmu, bóle głowy, gorączka, mylone są z innymi objawami chorób podeszłego wieku. Objawy szpiczaka mnogiego związane z bólami kości rozpoznawane są jako choroby reumatyczne czy jako objawy rozwijającej się osteoporozy.

- Generalnie możemy powiedzieć, że dostęp do leczenia nowotworów układu krwiotwórczego w Polsce nie różni się od sytuacji w bogatszych krajach europejskich, natomiast problemy dotyczą przede wszystkim rzadkich postaci chłoniaków – zauważa Krajowy konsultant ds. hematologii, prof. Wiesław Jędrzejczak.

Dr Wojciech Matusewicz, prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych podkreśla, że nie ma dziś żadnego uzasadnienia dla „dyskryminacji”, poprzez zaniechanie leczenia, osób starszych z chorobami onkologicznymi. Natomiast trzeba zdawać sobie sprawę z pewnych fizjologicznych uwarunkowań pacjenta w podeszłym wieku, niekiedy bardzo odmiennych od tych, które występują u osób młodszych.

 - Dystrybucja leku w organizmie jest inna, ponieważ inna jest w nim zawartość wody. Ze względu na mniej wydolną wątrobę utrudniony jest metabolizm leku. Proces wydalania leku z organizmu przebiega dłużej, co wydłuża czas ekspozycji na daną substancję. Te wszystkie czynniki należy brać pod uwagę, by odpowiednio dobrać sposób podawania oraz dawkowanie leku – uważa dr Matusewicz.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH