Opatrunek zaświeci i pomoże ograniczyć antybiotyki

FARMAKOTERAPIA

Autor: kopalniawiedzy.pl/rynekaptek.pl   16-11-2015, 15:41

Opatrunek zaświeci i pomoże ograniczyć antybiotyki Flurescencyjny opatrunek jest na razie w fazie testowej

Opatrunek, który zmienia kolor, gdy wykryje zakażenie. Może ograniczyć niepotrzebne wykorzystanie antybiotyków. Dzięki jego wykorzystaniu pacjenci będą szybciej diagnozowani. Jak to działa?

Uwalnianie fluorescencyjnego barwnika z nanokapsułek opatrunku to odpowiedź na toksyny produkowane przez chorobotwórcze bakterie z rany. Nanokapsułki przypominają komórki skóry, bo otwierają się tylko w obecności patogenów; obecność nieszkodliwych bakterii, fizjologicznej flory skóry, na nie nie wpływa - wyjaśnia dr Toby Jenkins z Uniwersytetu w Bath. 

Wykorzystanie tego opatrunku pozwoli lekarzom szybko zidentyfikować zakażenie bez zdejmowania go. To oznacza, że pacjenci są szybciej diagnozowani i leczeni – podaje kopalniawiedzy.pl.

Dr Amber Young z Bristolskiego Szpitala Dziecięcego będzie pobierać wymazy z ran oraz próbki płynu z pęcherzy ofiar poparzeń. W ten sposób będzie można zestawić objawy pacjentów i skuteczność opatrunku w wykrywaniu zakażeń w próbkach od realnych pacjentów.

Natomiast dr Brian Jones z Uniwersytetu w Brighton będzie koordynować prace nad zoptymalizowaniem reakcji opatrunku na problematyczne bakterie z rany. Będzie też zbierać próbki od dorosłych pacjentów ze Szpitala Królowej Wiktorii w West Sussex.

Opatrunek ma pomóc także pokazywać lekarzom, jak rozpoczyna się zakażenie rany i jak wpływa na proces gojenia.

Świecący opatrunek ma trafić do szpitali w ciągu ok. 4 lat.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH