Opieka farmaceutyczna; pobożne życzenia?

FARMAKOTERAPIA

Autor: PGF / rynekaptek.pl   26-03-2015, 09:03

Opieka farmaceutyczna; pobożne życzenia?

Wprowadzenie opieki farmaceutycznej nie jest proste. Potrzebne są nowe uregulowania prawne – twierdzi prof. dr. n. farm. Piotr Wroczyński, dziekan Wydziału Farmaceutycznego WUM.

- W krajach unijnych opieka farmaceutyczna jest często refundowana przez państwo. U nas na razie takiej możliwości nie ma – przypomina dziekan Wydziału Farmaceutycznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Prof. Piotr Wroczyński stawia pytanie: który właściciel apteki zgodzi się na to, aby jego pracownik, zamiast wydawać leki, poświęcał czas na udzielanie rad pacjentowi, zmniejszając tym samym obrót, gdy tuż obok działają trzy następne apteki? 

- Uważam jednak, że w Polsce takie regulacje prawne nastąpią i że prędzej czy później opieka farmaceutyczna będzie w aptekach w pełni wprowadzona. Na temat opieki farmaceutycznej mówi się od lat. W Ministerstwie Zdrowia prowadzone są na ten temat intensywne rozmowy. Wielu farmaceutów ma już dobre przygotowanie do takiej usługi - nakreśla sytuację dziekan WF WUN.

- Już dwa lata temu w naszej uczelni powstał, jako pierwszy w Polsce, Zakład Opieki Farmaceutycznej. Utworzyliśmy także aptekę szkoleniową, wirtualną, w której studenci uczą się nie tylko wydawania leków, ale i zachowań wobec pacjentów, uczymy ich, jak rozmawiać z chorym i jakiej udzielić mu porady - dodaje prof. Piotr Wroczyński.

- Dobry farmaceuta nie powinien namawiać do kupowania promowanych suplementów diety. Niestety, takie są czasy, że duża część produktów w aptece to suplementy diety – uważa prof. Piotr Wroczyński.

Więcej: lidernaukfarmaceutycznych.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH