Opieka okołoporodowa powinna być standardem medycznym

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   10-01-2017, 13:29

Opieka okołoporodowa powinna być standardem medycznym Autorzy petycji apelują o o przywrócenie standardów opieki okołoporodowej

Przedstawicielki Fundacji Rodzić po Ludzku złożyły we wtorek (10 stycznia br.) w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów petycję, w której apelują do premier Beaty Szydło o przywrócenie standardów opieki okołoporodowej. MZ zapewnia, że ich idea zostanie zachowana.

- Apelujemy do pani premier o przywrócenie poprzedniego brzmienia art. 22 ust. ustawy o działalności leczniczej i przywrócenie Standardów Opieki Okołoporodowej jako standardu medycznego. Standardy Opieki Okołoporodowej to dobry dokument, który przyznaje kobiecie określone prawa i pozwala witać dzieci w godnych warunkach, pod troskliwą i uważną opieką ze strony personelu - powiedziała PAP prezeska Fundacji Joanna Pietrusiewicz, która wraz z kilkuosobową delegacją złożyła petycję pod która - jak podała - zebrano ponad 70 tys. podpisów.

Zdaniem Pietrusiewicz, zmiana przepisów może zatrzymać pozytywne trendy w opiece okołoporodowej.

Ministerstwo Zdrowia wielokrotnie wyjaśniało w ostatnich tygodniach, że zmiany dotyczące standardów mają uporządkować kwestie dotyczące wydawania i stosowania wytycznych i zaleceń. MZ zapewnia, że idea standardów opieki okołoporodowej zostanie zachowana, a opieka będzie na wysokim poziomie.

- Nie uspokajają nas zapowiedzi ministerstwa zdrowia. Na rzeczywistość wpływ mają obowiązujące akty prawne, a nie deklaracje i zapowiedzi" - powiedziała prezeska Fundacji Rodzić po Ludzku. "Jeśli w przyszłości procedury medyczne będą regulowane tylko i wyłącznie przez rekomendacje, to będzie to miękkie prawo - nie posiadające mocy wiążącej - podkreśliła.

Na mocy uchwalonej w czerwcu rządowej nowelizacji ustawy o działalności leczniczej minister zdrowia nie będzie określał standardów postępowania medycznego, lecz standardy organizacyjne opieki zdrowotnej. Standardy opieki okołoporodowej - jak podkreślał resort - nadal będą obowiązywały, zmieni się forma, w której zostaną określone.

Resort wskazywał, że minister zdrowia będzie określał w rozporządzeniu organizację opieki zdrowotnej; w tym przypadku: nad kobietami w czasie fizjologicznej ciąży, porodu i połogu oraz organizację opieki nad noworodkiem. Dotychczasowe standardy, które będą obowiązywały do czasu wydania nowego rozporządzenia, maksymalnie do końca 2018 r., również określają kwestie organizacyjne. Nowe rozporządzenie nie będzie zawierało przepisów dotyczących stosowania procedur medycznych.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH