Opioidy – za i przeciw

FARMAKOTERAPIA

Autor: biotechnologia.pl/ŁS/rynekaptek.pl   12-02-2015, 13:00

Opioidy – za i przeciw Leczenie bólu przewlekłego opioidami ma wiele twarzy

Liczba osób, które są hospitalizowane bądź zmarły z powodu uzależnienia od opioidów, od 2000 do 2010 roku w USA wzrosła czterokrotnie.

Naukowcy podkreślają, że terapia opioidami u wielu pacjentów nie przynosi rezultatów. Przypominają, że bardzo często przyczyną bólu jest stan zapalny lub proces chorobowy toczący się w narządzie. Opioidy mają zadanie tłumić odczucie bólu. Nie zwalczają przyczyny, jedynie pozwalają pozbyć się nieprzyjemnego objawu towarzyszącego.

FDA podjęła już działania mające na celu informowanie lekarzy i farmaceutów, by w terapii bólu przewlekłego polecali zabiegi niefarmakologiczne jak np. fizykoterapia oraz  próbowali podjąć próbę leczenia preparatami nieopioidowymi.

Zdaniem specjalistów, istnieje jednak taka grupa pacjentów z bólem przewlekłym nienowotworowym,  u których, jeśli zawiodły wszystkie inne metody leczenia przyczynowego długotrwałe leczenie opioidami jest wskazane. Osoba taka dobrze prowadzona przez lekarza nie ponosi dużego ryzyka uzależnienia lub patologii narządowych, a sama terapia może znacząco poprawić jakość życia pacjenta.

Jednocześnie naukowcy z American Academy od Neurology stwierdzili ostatnio, że wykluczone jest stosowanie opioidów w takich stanach przewlekłych jak ból głowy, migrena, fibromegalia czy bóle pleców. W tych przypadkach, ryzyko związane z chociażby groźby przedawkowaniem znacznie przewyższa korzyści ze stosowanych preparatów.

Więcej: biotechnologia.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH