Opolszczyzna: brakuje szczepionek przeciwko błonicy, krztuścowi i tężcowi

FARMAKOTERAPIA

Autor: Nowa Trybuna Opolska/rynekaptek.pl   29-10-2015, 11:56

Opolszczyzna: brakuje szczepionek przeciwko błonicy, krztuścowi i tężcowi   Na opolszczyźnie brakuje popularnych szczepionek

Na ten rok Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Opolu, zgodnie z zapotrzebowaniem, zamówiła 10 400 szczepionek przeciw błonicy, krztuścowi i tężcowi. Tymczasem dotąd otrzymała niespełna połowę.

 


Sanepid otrzymał w pierwszym kwartale 270 dawek, w drugim ani jednej, w trzecim - 2200, a w czwartym – 2520. W sumie Ministerstwo Zdrowia przydzieliło Sanepidowi na Opolszczyźnie 4990 dawek, czyli do pełnego zamówienia brakuje aż 5410 - informuje portal nto.pl.

Wojewódzki sanepid, który zajmuje się rozdziałem szczepionek między powiaty, już żadnych zapasów nie ma. Z tego powodu terminy kolejnych szczepień muszą być przesuwane, chociaż Sanepid obiecuje, że już nie długo szczepionki otrzyma. Ma obiecaną dostawę na koniec listopada.

Jan Bondar, rzecznik Głównego Inspektora Sanitarnego wyjaśnia, że firma farmaceutyczna, która produkuje tę szczepionkę nie nadąża z produkcją, ponieważ wiele krajów wprowadziło je jako obowiązkowe.

Na rynku jest więcej szczepionek przeciw błonicy, krztuścowi i tężcowi. Ta jednak, którą dostają 6-latki (tzw. acelularna), uchodzi za nowoczesną, bardzo skuteczną i dającą mniej niepożądanych skutków niż szczepionki starszej generacji.

Kłopoty z nią zaczęły się już pod koniec 2014 roku, dlatego eksperci opracowali wytyczne, jak postępować. Zapasy szczepionek, które kupiło Ministerstwo Zdrowia poza Europą, muszą być przeznaczone dla dzieci po 2. miesiącu życia z tzw. grupy ryzyka. U nich terminu szczepień nie można przesuwać.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH