Osiemnastowieczna mumia miała raka jelita grubego

FARMAKOTERAPIA

Autor: Kopalnia Wiedzy/rynekaptek.pl   04-03-2016, 11:01

Osiemnastowieczna mumia miała raka jelita grubego XVIII wieczna mumia pomoże w zrozumieniu predyspozycji do raka

Do czynników ryzyka raka jelita grubego należą otyłość, brak aktywności fizycznej i przetworzona żywność. Z chorobą tą powiązano także mutację w genie supresorowym nowotworów APC.Takie predyspozycje znaleziono w XVIII wiecznej mumii.

Co jest jednak pierwotną przyczyną: prowadząca do polipów mutacja czy współczesny tryb życia? Najnowsze ustalenia badaczy z Uniwersytetu w Tel Awiwie sugerują, że genetyczna predyspozycja poprzedzała zmiany cywilizacyjne. Dowody znaleziono w XVIII wiecznej węgierskiej mumii - podaje Kopalnia Wiedzy.

Doskonałe zachowanie tkanek i obszerne dane archiwalne przyciągały naukowców z całego świata. - Chcieliśmy sprawdzić, czy w przeszłości ludzie także byli nosicielami mutacji APC, a jeśli tak, to jak częsta była i czy to ta sama mutacja, z jaką spotykamy się dziś - wyjaśnia jeden z badaczy.

Izraelscy naukowcy stwierdzają, że według wyników ich badań genetyczna predyspozycja do raka mogła istnieć w erze przedwspółczesnej. Dotąd znaleźli tę mutację tylko u jednej mumii. By wyciągnąć bardziej uprawnione wnioski, zamierzają przeprowadzić badania na większej próbie.

W 1995 r. w Vácu w kryptach kościoła dominikanów znaleziono ponad 265 mumii. Krypty wykorzystywano od 1731 do 1838 r. do pochówków przedstawicieli klasy średniej i duchownych. Panowały tam warunki idealne do naturalnej mumifikacji: niskie temperatury, stała wentylacja i niska wilgotność. Jak opowiadają Izraelczycy, całkowitej lub częściowej mumifikacji uległo ok. 70% złożonych ciał.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH