Osobisty czujnik grypy?

FARMAKOTERAPIA

Autor: trojmiasto.pl/rynekaptek.pl   04-02-2016, 13:37

Osobisty czujnik grypy? Dr Dawid Nidzworski - autor wynalazku. Fot. UG

Młody naukowiec, absolwent Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed, wspólnie z kilkoma innymi osobami opracował czujnik do wykrywania wirusa grypy. Ze swoim urządzeniem planuje wkroczyć do gabinetów lekarskich, a następnie opracować zestaw do użytku domowego,


Dr Dawid Nidzworski jest naukowcem, przedsiębiorcą i absolwentem Wydziału Chemii Politechniki Gdańskiej oraz Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego - podaje portal trojmiasto.pl.

Wspólnie z grupą kilku innych pracowników z uczelni trójmiejskich pracuje nad czujnikiem, który pomóc ma w warunkach domowych sprawdzić obecność wirusa grypy (lub jego brak).

Czujnik wykrywania wirusa grypy składa się z dwóch części: testu, który ma być dostępny w aptekach oraz czytnika - urządzenia, które odczyta wynik badania.

Jak to działa?

Wystarczy wymaz pobrany patyczkiem lekarskim z gardła umieścić na teście, a ten włożyć do czytnika, który wyświetli wynik. Jeśli zapali się lampka czerwona, będzie to równoznaczne z obecnością wirusa grypy, lampka zielona będzie równoznaczna z tym, że wirusa nie ma.

- Takie badanie będzie trwało do 5 minut - podkreśla dr Dawid Nidzworski. - Początkowy plan jest taki, by czytniki były umieszczone w gabinetach lekarskich. Jeśli np. ktoś przyjdzie do lekarza z chorym dzieckiem, które ma gorączkę, chcemy, by lekarz miał narzędzie, które pomoże mu w zdiagnozowaniu przypadków grypopodobnych, żeby móc np. wykluczyć sytuację, w jakiej przy wirusie grypy podawany jest antybiotyk - wyjaśnia.

Równolegle do zestawów umieszczonych w gabinetach lekarskich opracowany ma zostać też zestaw do użytku domowego. Taki, który pozwoli każdemu samodzielnie przebadać się w domu.

Członkowie zespołu podkreślają, że jeżeli NFZ będzie chciał refundować urządzenia, to znajdą się one we wszystkich przychodniach POZ. W innym przypadku pacjent będzie mógł samodzielnie nabyć test w aptece (ma on kosztować nie więcej niż 20 zł) i poprosić lekarza, by wykonał wymaz i odczytał wynik.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH