Osoby chore na SM chcą pracować jak najdłużej

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   16-02-2016, 09:38

Osoby chore na SM chcą pracować jak najdłużej

Ponad połowa chorych na stwardnienie rozsiane (SM) pracuje zawodowo, niezależnie od posiadanego orzeczenia o niepełnosprawności - wynika z badania, które przeprowadzono na przełomie 2015 i 2016 r. na potrzeby kampanii "SM - Walcz o siebie!".

Skuteczne leczenie może powstrzymać postęp choroby i utrzymać chorych na rynku pracy - przekonują autorzy raportu, który podsumowuje wyniki badania przeprowadzonego przez Dom Badawczy Maison na grupie niemal 400 osób chorych na SM w wieku 18 i więcej lat.

Połowę badanej grupy stanowiły osoby z wykształceniem wyższym, 37 proc. miało wykształcenie średnie, 10 proc. zawodowe, 2 proc. ukończyło gimnazjum, a 1 proc. miało wykształcenie podstawowe. 55 proc. pacjentów chorowała na SM od 6 lat lub dłużej (średnio od 9 lat).

Badanie wykazało, że 55 proc. chorych na SM pracuje zawodowo - 45 proc. na pełen etat, 5 proc. na pół etatu i 5 proc. na umowę. Odsetek niepracujących wynosi 17 proc., 26 proc. jest na rencie, a 2 proc. na emeryturze. Aż 71 proc. osób z badanej grupy miało orzeczenie o niepełnosprawności lub niezdolności do pracy. Co ważne, odsetek niepracujących w grupie posiadającej orzeczenie o niepełnosprawności był tylko nieznacznie wyższy od tego, jaki stwierdzono wśród osób bez orzeczenia o niepełnosprawności. W pierwszym przypadku nie pracowało 25 proc. osób, a w drugim 20 proc.

Osoby chore na SM chcą pracować jak najdłużej, pomimo wszelkich przeciwności, do których zalicza się także niedogodności związane z terapią. Jak wskazywali uczestnicy badania, są to przede wszystkim: skutki uboczne leczenia dotyczące całego organizmu (55 proc. chorych leczonych terapią pierwszoliniową), zmiany w miejscu podania leku (45 proc. chorych stosujących terapię pierwszoliniową), a także problemy logistyczne, w tym konieczność pokonywania dużych odległości do ośrodka, który ordynuje terapię (tylko w 42 proc. przypadków placówka ta znajduje się w obrębie miejsca zamieszkania pacjenta) oraz dodatkowe koszty związane z terapią.

Dlatego chorzy na SM - aż 92 proc. z badanej grupy - wiążą bardzo duże nadzieje z nowymi lekami na to schorzenie, które dostępne są dla pacjentów w większości krajów UE, a w Polsce wciąż są nierefundowane. Są to m.in. stosowane w pierwszej linii doustne leki - fumaran dimetylu, czy teryflunomid. Mają one nie tylko większą skuteczność od aktualnie stosowanych leków immunomodulujących, podawanych w iniekcjach, ale też są wygodniejsze w użyciu i bezpieczniejsze.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH