Osteoporoza jest chorobą

FARMAKOTERAPIA

Autor: LJX/rynekaptek.pl   20-10-2010, 15:24

Osteoporoza do niedawna nie była postrzegana jako choroba, a tylko jako naturalna konsekwencja starzenia się.

Dopiero 10 rewizja międzynarodowej klasyfikacji chorób (ICD-10) WHO wprowadziła rozpoznanie osteoporozy jako „choroby”. Tworzy to nową sytuację prawną: obligatoryjny obowiązek rozpoznawania, zapobiegania i leczenia.

Osteoporoza zbiera spore żniwo i staje się realnym problemem społeczeństw. Szacuje się, iż dotyka ponad 200 milionów osób na całym świecie (wg Reginster J-Y, Burlet N. Bone. 2006;38:S4-S9.).

Ryzyko złamania bliższego końca kości udowej (BKKU), kręgów i dalszego odcinka kości promieniowej – szacowane na 40 proc. w ciągu całego życia – jest porównywalne do ryzyka choroby wieńcowej (Grupa naukowa WHO. Seria Raportów Technicznych  WHO: 921. 2003:1.)

Co trzecia kobieta po menopauzie ma osteoporozę. Zajmuje 3 miejsce – po chorobach krążeniach i nowotworach – wśród przyczyn zgonów w populacji dorosłych. Wbrew obiegowym opiniom nie jest to choroba starcza – dotyka już 50 – latków, u których ryzyko złamania wynosi odpowiednio: u kobiet proc., u mężczyzn 13 proc.

W obliczu postępującego procesu starzenia społeczeństwa oraz wydłużającego się życia oraz spodziewanej wysokiej jakości życia osteoporoza stanowi istotny problem dla państw i społeczeństw. Szczególnie, że głównym powikłaniem osteoporozy jest złamanie prowadzące do zwiększonej chorobowości, śmiertelności i obniżonej jakości życia.

20 października przypadkają obchody Światowego Dnia Osteoporozy, które odbywają się pod auspicjami Międzynarodowej Fundacji Osteoporozy (IOF).
Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH