Oświadczenie Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny w sprawie antykoncepcji

FARMAKOTERAPIA

Autor: Mat.press/rynekaptek.pl   25-09-2015, 15:56

Oświadczenie Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny w sprawie antykoncepcji Istnieje wiele nieprawdziwych informacji o antykoncepcji

W sobotę 26 września obchodzony jest Światowy Dzień Antykoncepcji. Z tej okazji Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny wystosowała oświadczenie, podpisane przez ekspertów z zakresu ginekologii, w sprawie mitów o antykoncepcji "po" czyli antykoncepcji awaryjnej. Kopia listu zostanie przekazana do Ministra Zdrowia.

Poniżej cytujemy treść oświadczenia:

"W nawiązaniu do upowszechnianych w mediach i w Internecie nieprawdziwych informacji na temat mechanizmów działania i skutków stosowania antykoncepcji awaryjnej, Federacja na rzecz Kobiet
i Planowania Rodziny przedstawia oświadczenie podpisane przez autorytety medyczne z dziedziny ginekologii i położnictwa. Jesteśmy przekonani, że dyskusja
na temat dostępu do antykoncepcji powinna toczyć w oparciu o fakty naukowe i rzetelne badania.

26 września obchodzimy Światowy Dzień Antykoncepcji, jest to więc dobra okazja do obalenia mitów i  przypomnienia, że dostęp do środków i metod planowania rodziny jest prawem człowieka.
Antykoncepcja doraźna nie jest pigułką śmierci, jak sugerują zwolennicy całkowitego zakazu jej stosowania. Najpoważniejszym mitem na temat antykoncepcji awaryjnej, który od lat krąży
w przestrzeni publicznej, jest stwierdzenie, że działa ona poronnie. W rzeczywistości środki antykoncepcji awaryjnej, zarówno te zawierające lewonorgestrel jak i octan uliprystalu,
zapobiegają ciąży w sytuacji, gdy doszło do niezabezpieczonego stosunku.
Ich mechanizm działania polega na opóźnianiu owulacji.

W przypadku, gdy tabletka zostanie przyjęta po tym jak doszło do ciąży (czyli zagnieżdżenia się zarodka w jamie macicy), środek nie doprowadzi do zakończenia ciąży i poronienia.
Badania wykazały, że środki antykoncepcji awaryjnej nie blokują mechanizmu zagnieżdżenia zapłodnionej komórki jajowej, jeśli do zapłodnienia doszło .

Środki antykoncepcji „po” są często przedstawiane jako groźne dla zdrowia, a nawet życia kobiety i płodu. Nic bardziej mylnego.
Oczywiście, tak jak każdy lek tak i pigułki awaryjne mogą wywoływać działania niepożądane, są one jednak przejściowe i nie skutkują poważnymi problemami zdrowotnymi ani zagrożeniem życia kobiety.
Do typowych działań niepożądanych należą: bóle głowy, mdłości, bóle brzucha oraz przejściowe rozregulowanie cyklu.
Środki z lewonorgestrelem dostępne są od 1999 roku, a z octanem uliprystalu od 2009 roku i nie stwierdzono przypadków zgonów po ich zażyciu.
Nie stwierdzono także wpływu teratogennego tabletek antykoncepcji doraźnej na rozwijający się płód.

Środki antykoncepcji doraźnej przeznaczone są do stosowania sporadycznie, gdy dojdzie do niezabezpieczonego stosunku/aktu przemocy seksualnej lub stosowana antykoncepcja zawiedzie.
W żadnym wypadku nie mogą one zastępować regularnej antykoncepcji, wyboru odpowiedniej metody zapobiegania ciąży kobieta (para) powinna dokonać w porozumieniu z lekarzem lub lekarką."

więcej: www.federa.org.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH