Otyłość u dzieci niszczy ich wątrobę

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   09-04-2018, 14:24

Otyłość u dzieci niszczy ich wątrobę Otyłość - nawet w przypadku małych dzieci - może prowadzić do poważnej choroby wątroby (fot. archiwum)

Zbyt duży obwód w pasie u trzylatka zwiększa ryzyko niealkoholowego stłuszczenia wątroby już w wieku ośmiu lat - informuje "The Journal of Pediatrics".

- Wraz z rosnącą częstością występowania otyłości wśród dzieci obserwujemy w naszej praktyce pediatrycznej coraz więcej dzieci z niealkoholowym stłuszczeniem wątroby - powiedziała autorka badań, prof. Jennifer Woo Baidal z Columbia University Vagelos College of Physicians and Surgeons.

- Wielu rodziców wie, że otyłość może doprowadzić do cukrzycy typu 2 oraz innych zaburzeń metabolicznych. Znacznie rzadziej zdają sobie sprawę, że - nawet w przypadku małych dzieci - może prowadzić do poważnej choroby wątroby - zaznaczyła prof. Woo Baidal.

Do niealkoholowego stłuszczenia dochodzi wówczas, gdy w wątrobie gromadzi się zbyt wiele tłuszczu, co prowadzi do uszkadzającego ten narząd procesu zapalnego. To problem około 80 milionów osób w USA i najczęstszy przewlekły stan patologiczny wątroby u dzieci i młodzieży. Choroba jest na ogół bezobjawowa, ale może prowadzić do marskości (bliznowacenia) wątroby, i - w niektórych przypadkach - raka wątroby.

Wcześniejsze badania koncentrowały się na stłuszczeniu wątroby u nastolatków oraz młodych dorosłych. Natomiast Woo Baidal i jej koledzy przyjrzeli się stłuszczeniu wątroby u młodszych dzieci.

Badania objęły 635 dzieci z Massachusetts uczestniczących w prospektywnym badaniu Project Viva. Naukowcy mierzyli we krwi poziom enzymu wątrobowego ALT (aminotransferaza alaninowa). Jego podwyższona zawartość wskazuje na uszkodzenie wątroby i może wystąpić u osób z jej chorobami, na przykład z niealkoholowym stłuszczeniem.

W wieku 8 lat, 23 procent uczestniczących w badaniu dzieci miało podwyższony poziom ALT. Dzieci z większym obwodem w talii (miara otyłości brzusznej) w wieku 3 lat oraz te, u których otyłość najbardziej wzrosła w wieku od 3 do 8 lat częściej miały podwyższoną aktywność ALT. Podwyższone ALT miało około 35 procent 8-latków z otyłością w porównaniu z 20 procentami osób z prawidłową masą ciała.

- Obecnie najlepszą metodą walki ze stłuszczeniem wątroby u dzieci i dorosłych jest zmniejszenie masy ciała poprzez spożywanie mniej przetworzonej żywności i regularne ćwiczenia. Pilnie potrzebujemy lepszych sposobów badania, diagnozowania, zapobiegania i leczenia tej choroby, zaczynając od dzieciństwa - zaznaczyła prof. Woo Baidal, która specjalizuje się w leczeniu otyłości dzieci.

PAP - Paweł Wernicki

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH