Oznaczanie trzech markerów może być pomocne w wykryciu raka trzustki

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   19-09-2016, 14:26

Oznaczanie trzech markerów może być pomocne w wykryciu raka trzustki Rak trzustki jest zaliczany do najgroźniejszych i najtrudniejszych w leczeniu nowotworów złośliwych

Badanie poziomu trzech cząsteczek we krwi może pomóc wcześnie wykrywać raka trzustki u pacjentów z nowo zdiagnozowaną cukrzycą typu 2. To pozwoli skuteczniej go leczyć - przekonywali badacze z Czech na kongresie Europejskiego Towarzystwa Badań nad Cukrzycą (EASD).

Odbywał się on w dniach 12-16 września w Monachium.

Jak zaznaczył główny autor pracy dr Pavel Skrha z Uniwersytetu Karola w Pradze, zarówno stan przedcukrzycowy (czyli zaburzenia poziom glukozy we krwi, które poprzedzają rozwój cukrzycy typu 2), jak i cukrzyca typu 2, która została wykryta w ostatnich dwóch latach, mogą być najwcześniejszym objawem raka trzustki. Dotyczy to zwłaszcza tych chorych, którzy tracą znacznie na wadze. Z drugiej strony wiadomo, że pacjenci, którzy od wielu lat cierpią na cukrzycę typu 2 są bardziej narażeni na raka trzustki niż osoby z ogólnej populacji.

Rak ten jest zaliczany do najgroźniejszych i najtrudniejszych w leczeniu nowotworów złośliwych, m.in. dlatego, że przeważnie wykrywa się go w stadium zaawansowanym, kiedy nie ma szans na wyleczenie go metodą operacyjną.

W czeskim badaniu naukowcy oceniali, czy badanie poziomu białka CA 19-9 może przydać się we wczesnej diagnostyce raka trzustki wśród chorych z nowo zdiagnozowaną cukrzycą typu 2. CA 19-9 jest zaliczany do tzw. markerów nowotworowych, gdyż jego podwyższona obecność we krwi może świadczyć o rozwoju różnych nowotworów przewodu pokarmowego, w tym raka trzustki.

Obecnie jest on wykorzystywany raczej do monitorowania skuteczności leczenia tego nowotworu, bo ocena jego poziomu jest metodą za mało czułą, by mogła być stosowana we wczesnej diagnostyce raka trzustki w ramach badań przesiewowych. Dodatkowo, w czeskim badaniu sprawdzano przydatność dwóch nowych markerów nowotworowych, tj. mikroRNA-196 oraz mikroRNA-200.

Łącznie przebadano: 60 pacjentów z rakiem trzustki i cukrzycą typu 2, 34 pacjentów z cukrzycą typu 2 bez raka trzustki oraz w ramach kontroli 30 osób zdrowych. Diagnozę nowotworu potwierdzano na podstawie badania komórek pobranych bądź metodą biopsji, bądź podczas wycinania guza trzustki.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH