Pacjenci apelują do ministra zdrowia o refundacje leku w SM

FARMAKOTERAPIA

Autor: PTSR/ rynekaptek.pl   22-11-2016, 12:05

Pacjenci apelują do ministra zdrowia o refundacje leku w SM Im szybciej nastąpi podanie alemtuzumabu u pacjenta tym lepszy będzie efekt kliniczny i w perspektywie - pisza pacjenci

W imieniu polskich pacjentów cierpiących na SM, ich bliskich oraz środowiska organizacji pozarządowych działających w obszarze SM i chorób mózgu zwracamy się do Pana Ministra z prośbą o objęcie refundacją produktu leczniczego alemtuzumab - informuje PTSR.

Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego zwraca się w petycji do ministra zdrowia o objęcie refundacją leku w ramach Programu Lekowego „Leczenie Stwardnienia Rozsianego (B.29)”.

"Lek ten już od kilku lat jest dostępny dla chorych z SM na świecie i w większości krajów Unii Europejskiej m.in. w Czechach, Słowacji, na Węgrzech, Chorwacji, Słowenii i krajach Bałtyckich. Polska jest jednym z ostatnich krajów EU, gdzie pacjenci niestety nie mają dostępu do leczenia tym produktem leczniczym" - informuje PTSR.

W swojej petycji powołuje się na wyniki sześcioletnich badań III fazy (CARE‑MS I; CARE‑MS II) leczenia pacjentów z rzutowo remisyjną postacią stwardnienia rozsianego alemtuzumabem.

- Wyniku sześcioletnich obserwacji u 93% pacjentów z rzutowo remisyjną postacią stwardnienia rozsianego, leczonych alemtuzumabem odnotowano korzyści w zakresie niepełnosprawności i aktywności  klinicznej choroby - przytaczają dane członkowie Towarzystwa.

Dodają, że "wyniki badań potwierdzają także, że u 77% pacjentów z badania CARE-MS I oraz u 72% pacjentów z badania CARE-MS II do szóstego roku badania, nie wystąpiło pogorszenie niepełnosprawności potwierdzone w okresie sześciu kolejnych miesięcy, oceniane w skali EDSS (Expanded Disability Status Scale)".

Dodatkowo w wyżej wymienionych badaniach zaobserwowano poprawę wyniku w skali EDSS w porównaniu ze stanem wyjściowym sprzed leczenia, potwierdzoną w okresie co najmniej sześciu miesięcy, odpowiednio u 34% oraz u 43% pacjentów, u których występowała niepełnosprawność przed przyjmowaniem alemtuzumabu.

Jednocześnie zwracają również uwagę, że lek powinien być podawany chorym we wczesnej fazie choroby. Im szybciej nastąpi podanie alemtuzumabu u pacjenta, tym lepszy będzie efekt kliniczny i w perspektywie – wyższa jakość życia chorego.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH