Pacjenci z chłoniakiem Hodgkina zyskują dostęp do terapii

FARMAKOTERAPIA

Autor: LJX/ rynekaptek.pl   04-05-2016, 12:38

Pacjenci z chłoniakiem Hodgkina zyskują dostęp do terapii

Chorzy cierpiący na chłoniaka Hodgkina i chłoniaka anaplastycznego doczekali się refundacji Adcetrisu.

Od maja br. na podstawie decyzji Ministra Zdrowia, Adcetris (brentuksymab vedotin) będzie dostępny w ramach Programu Lekowego „Leczenie opornych i nawrotowych postaci chłoniaków CD 30+ (C81 Choroba Hodgkina; C 84.5 Inne i nieokreślone chłoniaki T)”.

W Polsce na chłoniaka Hodgkina zapada co roku około 1000 osób. Większość z nich, prawie 70 proc., dobrze reaguje na chemioterapię, ale jest też grupa chorych oporna na ten rodzaj leczenia. Wskazanym w ich przypadku lekiem jest Adcetris. W Polsce do terapii kwalifikuje się ok. 150 chorych rocznie.

Obecnie Adcetris jest stosowany w leczeniu dwóch typów nowotworów układu chłonnego:

- chłoniaka Hodgkina (HL) - w przypadku nawrotu choroby po autotransplantacji komórek macierzystych szpiku (ASCT) lub po co najmniej dwóch wcześniejszych terapiach, jeżeli autotransplantacja lub wielolekowa chemioterapia nie stanowią opcji leczenia;

- uogólnionego chłoniaka anaplastycznego z dużych komórek (sALCL) - w przypadku oporności lub nawrotu choroby.

Zgodnie z treścią programu lekowego zaakceptowanego przez Ministra Zdrowia, do leczenia brentuksymabem vedotin zakwalifikują się pacjenci, którzy będą spełniali ściśle określone w obwieszczeniu kryteria. Pierwsza grupa to chorzy z oporną lub nawrotową postacią chłoniaka Hodgkina po autologicznym przeszczepieniu komórek macierzystych szpiku (ASCT) lub po co najmniej dwóch wcześniejszych terapiach (m.in. wielolekowej chemioterapii), które nie przyniosły pozytywnych efektów leczenia.

Drugą grupę kwalifikującą się do leczenia Adcetrisem będą stanowili chorzy z oporną lub nawrotową postacią uogólnionego chłoniaka anaplastycznego z dużych komórek (sALCL). Pacjenci włączeni do terapii w ramach programu lekowego będą mogli otrzymać do 16 cykli leczenia podanych w ciągu ok. 1 roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH