Pacjenci z cukrzycą dostali lek na bazie komórek macierzystych

FARMAKOTERAPIA

Autor: PWX/rynekaptek.pl   27-02-2018, 10:38

Pacjenci z cukrzycą dostali lek na bazie komórek macierzystych PBKM wytworzy produkty ATMP niezbędne do terapii kilkudziesięciu pacjentów (Fot. Archiwum)

Trzech pacjentów z cukrzycą typu 1 w ramach pierwszej fazy leczenia otrzymało lek zawierający komórki macierzyste, który opracowała firma NextCell Pharma. Polski Bank Komórek Macierzystych S.A. (PBKM) współpracuje z tą firmą i wytworzy tzw. produkty ATMP niezbędne do terapii kilkudziesięciu pacjentów.

Pacjenci w pierwszej fazie leczenia otrzymali niską dawkę leku. Po zakończeniu miesięcznej obserwacji rozpocznie się włączanie pacjentów do drugiej fazy leczenia, w której podawane będą średnie dawki leku.

NextCell Pharma w ramach badań klinicznych rozwija lek na bazie komórek macierzystych do leczenia cukrzycy typu 1. Badanie kliniczne ma ocenić bezpieczeństwo i skuteczność ProTrans, produktu leczniczego ATMP (ang. Advanced Therapy Medicinal Products), składającego się z komórek macierzystych, opracowanego i zastrzeżonego przez firmę NextCell Pharma AG.

PBKM zawarł w maju 2017 roku umowę o współpracy ze szwedzką spółką NextCell Pharma AB na wytworzenie produktów ATMP na potrzeby badań klinicznych nowego leku na cukrzycę typu 1.

PBKM wytworzy produkty ATMP niezbędne do terapii kilkudziesięciu pacjentów.

Łączna wartość zamówienia na produkty ATMP wynosi ok. 2 mln zł, przy czym część płatności została już rozliczona poprzez objęcie przez PBKM udziałów w spółce NextCell Pharma AB.Szwedzka firma biotechnologiczna NextCell Pharma AB, z którą współpracuje Polski Bank Komórek Macierzystych S.A. (PBKM), poinformowała, że obecnie trzech pacjentów zostało poddanych leczeniu komórkami macierzystymi.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH