Pacjenci z depresją słabiej reagują na chemioterapię

FARMAKOTERAPIA

Autor: Kopalnia Wiedzy/rynekaptek.pl   20-12-2016, 12:17

Pacjenci z depresją słabiej reagują na chemioterapię Chorzy, którzy cierpią na depresję, gorzej odpowiadają na chemioterapię

Osoby chore na raka, u których występuje depresja, słabiej reagują na chemioterapię i gorzej znoszą skutki uboczne leczenia. Zdaniem naukowców wszystko za sprawą obniżonego poziomu neurotroficznego czynnika pochodzenia mózgowego (ang. brain-derived neurotrophic factor, BDNF) u osób z depresją.

Jak podkreśla prof. Yufeng Wu z Henan Cancer Hospital w Zhengzhou depresja może zmniejszyć skuteczność chemioterapii, ponieważ BDNF odgrywa istotną rolę w tym procesie.

Chińczycy zebrali grupę 186 świeżo zdiagnozowanych pacjentów, którzy przechodzili chemioterapię. Chorych poproszono, by ocenili natężenie depresji dzień przed rozpoczęciem leczenia - informuje portal Kopalnia Wiedzy.

Naukowcy stwierdzili, że natężenie depresji było największe u ludzi, u których rak dał przerzuty do innych narządów. To z kolei w znacznym stopniu zmniejszało tolerancję chemioterapii i wiązało się z wymiotami, spadkiem liczby białych krwinek (leukopenią) oraz dłuższą hospitalizacją. Ponadto głęboka depresja skracała czas przeżycia z chorobą (choć z medycznego punktu widzenia nie odnotowywano zaostrzenia choroby).

Zespół zauważył, że BDNF zwiększał liczbę komórek nowotworowych niszczonych przez chemioterapię. Ponieważ u pacjentów z depresją poziom neurotroficznego czynnika pochodzenia mózgowego we krwi był niższy, ich organizmy gorzej sobie radziły w walce z rakiem.

Więcej: kopalniawiedzy.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH