Pacjencie, lecz się świadomie

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   27-04-2016, 08:15

Pacjencie, lecz się świadomie Kampania ma na celu edukację pacjentów

W przypadku łagodnych dolegliwości Polacy często sami podejmują działania poprzedzające kontakt z lekarzem lub zastępujące go, dlatego tak istotne jest, by czerpali wiedzę z wiarygodnych źródeł i odpowiedzialnie korzystali z leków – podkreślają autorzy kampanii „Zdrowo Zaangażowani”.

Kampanię społeczną, której szczegóły zaprezentowano we wtorek, 26 kwietnia 2016 roku, organizuje Fundacja Obywatele Zdrowo Zaangażowani. Inauguracji towarzyszyła prezentacja raportu „Nowoczesne i odpowiedzialne samoleczenie w systemie ochrony zdrowia” opracowanego pod red. profesora Krzysztofa Krajewskiego-Siudy.

Zdecydowana większość Polaków uważa, że odpowiedzialność za zdrowie spoczywa na nich samych – mówiła prezes fundacji dr Anna Staniszewska i podkreślała, że świadome i odpowiedzialne samoleczenie może przynosić korzyści zarówno dla pacjenta, jak i całego systemu opieki zdrowotnej.

Jak wyjaśniała, wyedukowany pacjent wie o konieczności regularnego przyjmowania leków, właściwego ich przechowywania, stosowania odpowiedniej diety czy podejmowania aktywności fizycznej. Wyedukowany pacjent, jak mówiła, nie będzie chciał skorzystać z konsultacji lekarskiej przy każdej dolegliwości, a jedynie w przypadku, gdy będzie to naprawdę konieczne; będzie miał jednocześnie świadomość, że niewłaściwe lub zbyt długie przyjmowanie ordynowanych samodzielnie środków może być groźne.

Zdaniem Staniszewskiej światowe doświadczenia pokazują, że nie ma odwrotu od samoleczenia, bo starzenie społeczeństwa powoduje coraz większe zapotrzebowanie na usługi medyczne, a systemy ochrony zdrowia są niewydolne. Wśród przyczyn popularności samoleczenia wskazuje się także chęć zaoszczędzenia czasu przy łagodnych dolegliwościach.

Jakie błędy w samoleczeniu popełniane są najczęściej? Wśród wskazanych w raporcie między innymi: stosowanie syropów wykrztuśnych na noc, przekraczanie zalecanych dawek leków, popijanie ich innymi płynami niż woda, przerywanie terapii zalecanej przez lekarza, nieczytanie ulotek dołączonych, przechowywanie leków w niewłaściwych miejscach i niesprawdzanie terminu ważności leków. Błędów można uniknąć, gdy ma się odpowiednią wiedzę – podkreślała Staniszewska.

W raporcie podano, że pomimo ogólnego wzrostu w Polsce odsetka konsumentów leków wydawanych bez recepty, coraz mniej osób sięga po leki bez recepty w sytuacji wystąpienia choroby lub dolegliwości.

W 2010 roku odsetek ten wynosił 24 procent, co oznaczało spadek o prawie połowę w porównaniu z 1998 rokiem. Taki sam trend zauważono, jeśli chodzi o domowe sposoby leczenia. W 2010 roku co trzeci Polak doświadczający choroby lub dolegliwości stosował domowe sposoby leczenia, podczas gdy jeszcze 15 lat temu - co drugi.

Z zawartych w raporcie danych GUS z 2013 roku wynika, że 90,4 procent gospodarstw domowych kupowało leki z własnej inicjatywy.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH