Pacjent, któremu wszczepiono stymulator, wybudził się ze śpiączki

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP Nauka/rynekaptek.pl   10-08-2016, 09:39

Pacjent, któremu wszczepiono stymulator, wybudził się ze śpiączki Zw śpiączki wybudził się pierwszy pacjent, któremu wszczepiono stymulator mózgu

Dwa tygodnie temu w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Olsztynie wszczepiono kolejne stymulatory mózgu pacjentom będącym w śpiączce. Jeden z nich się wybudził, jest z nim kontakt, rozumie co się do niego mówi i odpowiada.


W maju w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Olsztynie przeprowadzono pionierskie operacje wszczepienia stymulatorów u czworga pacjentów w śpiączce. W lipcu urządzenia wszczepiono kolejnym chorym z minimalnym stanem świadomości.

35-letni mężczyzna, który był operowany w lipcu, odzyskał przytomność. Jest z nim kontakt, rozumie, co się do niego mówi, sam mówi. Jednocześnie jest smutny, ponieważ po odzyskaniu przytomności zdaje sobie sprawę z swego stanu fizycznego, ma niedowład ze spastyką.

To na razie pojedynczy przypadek. Jednak stan innego pacjenta 38-letniego mężczyzny, dziennikarza PAP Mariusza Wachowicza, który był również operowany dwa tygodnie temu, także się poprawił. Pacjent wita się, podaje rękę, uśmiecha się, obsługuje tablet.

Neurochirurg prof. Wojciech Maksymowicz, którego zespół przeprowadzał zabiegi wszczepienia stymulatorów potwierdza, że u wszystkich pacjentów, którym je wszczepiono rodziny i lekarze zauważają poprawę.

Zaobserwowano wyraźną poprawę kontaktów z otoczeniem, na początku nastąpiła poprawa w zakresie spastyczności (zmniejszyło się napięcie mięśniowe), aż po poprawę kontaktów ze światem zewnętrznym.

Jak oceniają lekarze, nastąpiła poprawa począwszy od emocji uwidocznianych na twarzy, poszerzenia źrenic, uśmiechu, wodzenia wzrokiem i odwracania głowy w sytuacji, która pacjenta zainteresuje, aż po reakcje bardziej skomplikowane, kiedy jedna z pacjentek wykonuje całe złożone czynności np. przekłada kartki w książce, skupia wzrok na oglądanym programie telewizyjnym np. o zwierzętach.

Pionierskie operacje wszczepienia stymulatorów osobom w śpiączkach w maju przeprowadził w olsztyńskim szpitalu klinicznym zespół prof. Wojciecha Maksymowicza pod kierunkiem japońskiego neurochirurga prof. Isao Morita (przeprowadził on w Japonii ok. 300 tego rodzaju operacji). Prof. Moritę sprowadziła do Polski Fundacja Ewy Błaszczyk ''Akogo?'', stymulatory dla chorych nieodpłatnie przekazał ich producent - Boston Scientific Polska.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH