"Palący" program opieki farmaceutycznej wkracza do aptek

FARMAKOTERAPIA

Autor: Luiza Jakubiak/rynekaptek.pl   21-11-2014, 08:06

"Palący" program opieki farmaceutycznej wkracza do aptek

Naczelna Izba Aptekarska oraz Fundacja "Promocja Zdrowia" rozpoczynają kampanię społeczną, której celem jest zachęcanie klientów aptek do rzucenia palenia.

Akcja z udziałem farmaceutów będzie prowadzona przez rok pod hasłem "Rzuć palenie w swojej aptece. Masz dla kogo żyć". Do akcji mogą przystąpić wszystkie zainteresowane apteki i punkty apteczne. W ramach kampanii planowana jest akcja plakatowa, rozpowszechnianie materiałów edukacyjnych dla farmaceutów i pacjentów. Z czasem będą też organizowane cykle szkoleń dla aptekarzy, z przyznawaniem punktów edukacyjnych włącznie.

Ale zdaniem prezesa Izby, Grzegorza Kucharewicza, i bez tych pomocy, farmaceuci mogą uczestniczyć w programie. Wystarczy podpytać pacjenta czy pali, a jeśli tak, czy nie ma ochoty pozbyć się nałogu. W tej sytuacji może podpowiedzieć jak to zrobić i zaproponować produkty wspomagające rzucenie palenia.

- To jest pierwsza tego typu kampania w Polsce, która ma pomóc pacjentom, ale też płatnikowi, bo palenie powoduje choroby i powikłania, a te generują koszty leczenia - mówił szef samorządu aptekarskiego podczas spotkania prasowego na temat nowej kampanii w Światowym Dniu Rzucania Palenia (21 listopada 2014 r.).

Organizatorzy kampanii opierają swoją koncepcję na zaufaniu Polaków do farmaceutów; jak podkreślano na konferencji - ta jest znacznie wyższa niż do przedstawicieli środowiska lekarskiego. Według przedstawionych danych farmaceutom ufa prawie 80 proc. Polaków. Cieszą się największym zaufaniem wśród zawodów medycznych.

- Mimo że liczba palaczy w Polsce spada, nadal codziennie po papierosa sięga około 8 mln ludzi, czyli jedna trzecia populacji. Codziennie apteki w Polsce odwiedzają dwa miliony ludzi. To oznacza, że do aptek może zaglądać każdego dnia 600 tys. palaczy. Szacujemy, że gdyby farmaceuci zachęcili tych ludzi do rzucenia palenia, możemy liczyć na "nawrócenie" 2-3 procent - ocenił prof. Witold Zatoński, prezes Fundacji "Promocja Zdrowia".

- Apteka jest najbardziej dostępną placówką ochrony zdrowia. Jest pierwszym miejscem, do którego pacjenci udają się po poradę. Nawet krótka rozmowa z farmaceutą może skłonić palacza do podjęcia decyzji o zerwaniu z nałogiem palenia tytoniu - przekonywał profesor.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH