Palenie papierosów zwiększa ryzyko schizofrenii

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   10-07-2015, 14:20

Palenie papierosów zwiększa ryzyko schizofrenii Schizofrenia przez papierosy

Palenie papierosów może zwiększać ryzyko powstawania psychoz oraz zachorowania na schizofrenię - sugerują badania brytyjskich specjalistów opublikowane przez ,,Lancet Psychiatry".

Wcześniej zauważono, że predyspozycje do psychoz, stanów zaburzających postrzeganie rzeczywistości, zwiększają kanabinoidy, substancje znajdujące się w konopiach indyjskich, np. w marihuanie i haszyszu. Jeden z głównych autorów badań dr James MacCabe z Institute of Psychiatry, Psychology and Neuroscience w King's College London twierdzi jednak, że za psychozy bardziej odpowiedzialne jest palenie tytoniu.

- Wiele osób sięgających po używki zawierające kanabinoidy jednocześnie pali tytoń - podkreśla. Stąd takie skojarzenie, tymczasem głównym winowajca może być nikotynizm, a nie marihuana.

Specjalista powołuje się na metaanalizę 61 badań, którymi objęto 15 tys. palaczy papierosów oraz 273 tys. osób niepalących. Wynika z nich, że 57 proc. badanych, którzy po raz pierwszy doświadczyli urojeń i halucynacji, było jednocześnie palaczami papierosów. Palacze również dwukrotnie częściej chorowali na schizofrenię, na dodatek u nich rozwijała się ona o rok wcześniej.

Dotychczas sądzono, że chorzy na schizofrenie częściej palą papierosy, żeby lepiej rodzić sobie z psychozami, stresem oraz skutkami ubocznymi zażywanych leków. Według Rethink Mental Illness, w Anglii aż 42 proc. papierosów jest wypalanych przez osoby borykające się z problemami psychicznymi.

Najnowsze badania sugerują jednak, że palenie może również przyczynić się do rozwoju schizofrenii. O ile jedna osoba na 100 choruje na to schorzenie, to wśród uzależnionych od nikotyny - dwie na 100, czyli dwukrotnie częściej.

Współautor badań dyrektor Institute of Psychological Medicine w Cardiff University prof. Michael Owen podkreśla, że palenie tytoniu jest jednym z wielu czynników przyczyniających się do rozwoju schizofrenii. Jednym z głównych są przede wszystkim predyspozycje genetyczne.

Prof. Robin Murray z King's College London wyjaśnia, że palenie tytoniu zwiększa w mózgu wydzielanie dopaminy, jednego z jego neuroprzekaźników, który sprzyja powstawaniu psychoz. Przyznaje jednak, że potrzebne są dłuższe obserwacje, że potwierdzić to bardzo prawdopodobne podejrzenie.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH