Papierosy przyczyną połowy zachorowań na raka pęcherza moczowego

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   19-08-2011, 13:45

Z najnowszych danych wynika, że niemal połowa przypadków zachorowań na raka pęcherza moczowego wśród kobiet jest spowodowana paleniem papierosów (wcześniej szacowano, że jest to o 20 do 30 proc.). Wciąż jednak nowotwór ten czterokrotnie częściej atakuje mężczyzn.

Naukowcy z amerykańskiego National Cancer Institute (NCI) przeanalizowali dane dotyczące ponad 450 tys. osób uczestniczących w badaniach Diet and Health Study, prowadzonych przez National Institutes of Health, które trwały od 1995 do końca 2006 roku.

Naukowcy zwracają uwagę, że obecnie kobiety i mężczyźni palą niemal w równym stopniu, podczas gdy większość wcześniejszych badań była przeprowadzana w czasach, gdy kobiety sięgały po papierosy o wiele rzadziej.

"Nasze obserwacje wykazały, że palacze byli czterokrotnie bardziej narażeni na rozwój raka pęcherza moczowego w porównaniu z osobami niepalącymi. Poprzednie badania wskazywały na trzykrotnie wyższe ryzyko. Silniejszy związek pomiędzy paleniem papierosów a rakiem pęcherza może być wynikiem zmian w składzie papierosów lub zmieniających się tendencji związanych z paleniem" - mówi dr Neal Freedman z National Cancer Institute.

Choć dym papierosowy zawiera obecnie mniejsze koncentracje nikotyny i substancji smolistych, zaobserwowano wzrost koncentracji niektórych karcynogenów zwiększających ryzyko raka pęcherza.

"Zachorowalność na raka pęcherza moczowego w Stanach Zjednoczonych w ciągu ostatnich 30 lat nie ulegała znaczącym zmianom, mimo zmniejszenia się ogólnego odsetka osób palących. Podwyższone ryzyko w zestawieniu z raportami pochodzącymi z drugiej połowy lat 90. może wyjaśniać, dlaczego liczba zachorowań nie spadła" - dodaje badacz.

Podobnie jak w przypadku wielu rodzajów nowotworów związanych z paleniem, zauważalny spadek ryzyka powodowała przynajmniej 10-letnia abstynencja papierosowa - podkreślają naukowcy.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH