Paracetamol i ibuprofen mają wpływ na poziom emocji

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   07-02-2018, 13:10

Paracetamol i ibuprofen mają wpływ na poziom emocji Osoba, która kupuje lek przeciwbólowy bez recepty liczy na to, że złagodzi on ból. Nie spodziewa się wpływu na swoje procesy myślowe czy emocje (fot. archiwum)

Dostępne bez recepty leki przeciwbólowe, takie jak ibuprofen i paracetamol mają wpływ na przetwarzanie informacji, intensywność odczuwania i poziom emocji - informuje pismo „Policy Insights from the Behavioral and Brain Sciences”.

Badania przeglądowe przeprowadzone przez zespół prof. Kyle'a Ratnera z University of California w Santa Barbara objęły wiele wcześniejszych prac, dotyczących leków przeciwbólowych dostępnych bez recepty. Jak się okazało, leki te mogą wpływać na różne aspekty działania ludzkiego umysłu.

I tak wrażliwość na bolesne emocjonalnie doznania była mniejsza u kobiet, którym podano ibuprofen niż w przypadku kontrolnej grupy otrzymującej placebo (chodziło o wykluczenie z gry lub opisywanie tego, jak zostały zdradzone). Co ciekawe, w przypadku mężczyzn reakcja była odwrotna.

Pod wpływem acetaminofenu (paracetamolu) uczestnicy eksperymentów wykazywali mniejszą empatię niż grupa przyjmująca placebo wobec osób opisywanych w przedstawionym im tekście, doświadczających fizycznego lub emocjonalnego bólu. Słabiej także reagowali na zdjęcia o przyjemnej bądź nieprzyjemnej treści.

Acetaminofen pogarszał również przetwarzanie informacji - pod jego wpływem popełniano więcej błędów w grze, w której trzeba było wykonywać zadania - lub ich nie wykonywać.

Również gdy uczestnicy eksperymentów mieli wyznaczyć cenę, za którą sprzedaliby swoją własność, pod wpływem paracetamolu zadowalali się mniejszą sumą.

Autorzy uznają wyniki z alarmujące. Osoba, która kupuje lek przeciwbólowy bez recepty liczy na to, że złagodzi on ból. Nie spodziewa się wpływu na swoje procesy myślowe czy emocje.

Choć efekt łagodzenia emocji bywa w niektórych sytuacjach korzystny, działanie leków na osoby w depresji czy mające trudności z odczuwaniem przyjemności oraz ewentualne interakcje z innymi lekami wymagają dalszych badań.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH