Paracetamol może być szkodliwy dla neurorozwoju dzieci

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   05-07-2016, 11:30

Paracetamol może być szkodliwy dla neurorozwoju dzieci dzieci, których matki zażywały paracetamol w ciągu pierwszych 32 tygodni ciąży, częściej cechowały się nadaktywnością psychoruchową

Ekspozycja na działanie paracetamolu (acetaminofenu) w okresie płodowym wiąże się z podwyższonym ryzykiem wystąpienia nadpobudliwości i zaburzeń koncentracji u dzieci obojga płci oraz objawów autyzmu u chłopców.

Naukowcy z Instytutu Zdrowia Publicznego CREAL w Barcelonie (Hiszpania) wykazali, że przeciwbólowy paracetamol może przyczyniać się do powstawania zaburzeń ze spektrum autyzmu i zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD) wśród dzieci.

Badacze zrekrutowali do badania ponad 2,5 tys. matek i ich dzieci. Podczas wywiadów ustalili, które matki i z jaką częstotliwością (nigdy, sporadycznie, często) stosowały paracetamol w trakcie ciąży. Natomiast podczas testów przeprowadzonych na rocznych, a później 5-letnich dzieciach zaobserwowali, które maluchy przejawiały nieprawidłowości w zakresie pobudliwości i koncentracji uwagi.

Okazało się, że dzieci, których matki zażywały paracetamol w ciągu pierwszych 32 tygodni ciąży, częściej cechowały się nadaktywnością psychoruchową, impulsywnością, deficytami uwagi i osłabionym przetwarzaniem informacji wizualnych. U chłopców częściej też diagnozowano symptomy związane z autyzmem.

Według autorów badania paracetamol może być szkodliwy dla neurorozwoju ze względu na to, że oddziałuje na receptory kannabinoidowe odgrywające dużą rolę w dojrzewaniu komórek nerwowych i tworzeniu połączeń między nimi.

Wyniki badania opublikowano w magazynie International Journal of Epidemiology.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH